3. Ödül, 7. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

3. Ödül, 7. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

7.Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, Doğadan Sanata Sen Tasarla - Senin Tabiatın, Kendi Habitatın / 3.lük Ödülü, Berat Yıldıztepe

RISE seramik tasarımı “Senin Tabiatın, Kendi Habitatın!” konu başlığı altında gizemli bir habitat yaratma isteği ile ortaya çıkmıştır. Kuzeyin esrarengiz ışıkları, yıldız yağmurları ve farklı renk geçişlerine sahip bitkilerle adeta büyülü bir orman habitatı yaratılmıştır. Sonsuz evrende yaratılan bu habitatın kullanıcı ile farklı türden bir etkileşime geçmesi sağlanmıştır.

Desenleri termokromik boyalar kullanılarak tasarlanmıştır. Bu sayede sıcaklığın yükselmesi ile birlikte renk değişimi sağlamaktadır. Sadece dokunarak dahi vücut ısısı ile renk değişimi gerçekleşmektedir. Böylelikle seramik karonun bilinen ve genelde estetik unsurlar üzerine kurulan fonksiyonuna ek olarak, artı bir işlev kazandırılarak, tasarımla kullanıcı arasında farklı türden bir etkileşim ve deneyim imkanı sunmaktadır. Özellikle ani ısı değişimlerinin yaşandığı banyoların keyfini arttırması hedeflenmiştir.

Seramikler 30*60 boyutlarında, mekanın yüksekliği ve genişliğine göre karar verilebilen iki farklı dizilim imkanı sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın