18 Septemberplein Renovasyonu

UNStudio'nun cam ile ilgili arayışlarını sürdürüyor. Eindhoven’da 50’lerde tasarlanan bir mağazayı çağdaş eklentiler ile yeniledi.

Gayrimenkul yatırım şirketi Redevco’nun sahip olduğu, Eindhoven 18 Septemberplein’daki 9.000 metrekarelik, dört katlı C&A mağazasının (savaş sonrası koruma mimarisinin önemli bir örneği) yeniden geliştirilmesi kapsamında UNStudio, tarihi binayı restore etmek ve kent dokusuna yeniden eklemlemek için davet edildi.

Jan van der Laan tarafından tasarlanan ve 1952’de büyük bir coşkuyla kapılarını halka açan C&A binasında yıllar boyunca çok sayıda değişiklik yapıldı.

Yeraltı bisiklet parkına büyük, göz alıcı girişlerin eklenmesi, binanın insanlar tarafından algılanışını etkiledi, sonuç olarak net, tanınabilir vitrini olmayan ve artık kimliğini yeterince ifade edemeyen bir mağaza haline geldi.

Bu nedenle, merkezi yenileme projesinde UNStudio yeniden markalaşma ve bölgenin modernleşmesi üzerine çalışmış.

Projede, öncesinde yapılan kültürel ve tarihsel analizler sonucu, binanın tarihi değerleri ile orijinal mimarinin ritmi ve fikirleri esas alınarak tasarım müdahaleleri önerilmiş.

Hafif bir yapı oluşturmak için malzeme kullanımını azaltma felsefesi, yenileme projesi sırasında yapısal cam kullanımının başlangıç noktasını oluşturmuş.

UNStudio’nun binaya yaptığı müdahaleler arasında, kat yüksekliğini düzenlemek için zemini yeniden seviyelendirmek ve Van der Laan tarafından giriş katta tasarlanan şeffaf cam kaideleri yeniden eklemek var.

Binaya geçmişte yapılan müdahaleler arasında çatıya ek yapılması olmuş. UNStudio, bu eklentiyi kaldırarak çatıyı binanın orijinal tasarımındaki modernist estetik biçime geri çevirmiş. Eindhoven’ın tasarım mirasını atıfta bulunmak için cepheye büyük cam kutular yerleştirilmiş.

Bu ölçekte cam cephe inşaatı daha önce Hollanda’da yapılmamış. Binaya camı yerleştirmek, gerekli işçilik ve mühendislik hassasiyetini sağlayabilmek için 6 ay süren kapsamlı bir araştırma ve deneme süreci devam etmiş.

Sokak seviyesinde görsel bağlantıları en üst düzeye çıkarmak için 10 derece açılı cam kutular, Hollandalı sanatçı Arnout Meijer tarafından tasarlanan, camın içindeki ince bir film tarafından yansıtılan ve dağıtılan LED aydınlatma ile aydınlatılıyor. Bu filmin yarattığı optik efektler nedeniyle insanlar meydanda hareket ettikçe değişen ışık desenleri oluşuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın