11-19 Jane Street Apartmanı

11-19 Jane Street Apartmanı

David Chipperfield Architects Londra ofisi tarafından New York’ta tasarlanan apartmanın inşaatı 2021 yılında tamamlandı.

Tarihi Greenwich Village mahallesinin kuzeybatı yakasından bulunan Jane Street çoğu 19’uncu yüzyıldan kalma kırmızı tuğla sıra evler ve 20 yüzyılda inşa edilmiş büyük apartman bloklarından oluşuyor.

Chipperfield Architects’in tasarladığı yeni konut yapısı ise 1920’lerden kalma iki katlı bir otoparkın arsasına inşa edilmiş. Altı katlı binada araç parkı, dubleks daireler, yanal daireler ve kendi terasına sahip bir çatı katı dairesi mevcut. Etrafında yer alan farklı boyutlardaki binaların arasını bulmaya çalışan apartman, hem ölçek hem de bağlam açısından sokağın ruhuna saygılı olacak şekilde tasarlanmış.

Zemin üstünde bulunan beş kat, etraftaki tuğla evlerin modern bir örneği olacak şekilde tasarlanmış. Girişlerin boyutları, pencerelerin ritmi, cephedeki kayıtlar, West Village mahallesinin zengin konut mimarisinden ilham alıyor. Yerel bağlam aynı zamanda cephede kullanılan malzeme ve renklere seçimine de yön vermiş.

Zemin katın her iki ucunda sıraevler için girişler mevcut. Merkezde ise yanal apartmanlar ve otoparkın büyük giriş alanı var. Yapı, simetrik bir plana sahip ancak her konut tipi için farklı tasarım ögeleri kullanılmış. Örneğin çift katlı sıraevler Fransız balkonuna sahipken yanal apartmanlar daha geniş balkon alanlarına sahip. Çatı katı dairesi ise yapının geri kalanından daha yüksek tavana sahip.

Zemin katta kırmızı pigmentli beton kullanılmış, üst katlar ise tuğla ile kaplanmış. Sokağa bakan cephe, zemin katta ve son katta yer alan, yapıyı boydan boya kat eden saçaklar ile çerçevelenmiş. Üst kattaki saçağın ardına, cadde hattının gerisine çekilmiş olan çatı katı dairesinde de kırmızı beton kullanılmış.

Yapının çatı terası ve arka bahçesi Belçikalı peyzaj mimarı Peter Wirtz tarafından tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın