1. Ödül, The St. Paul’s Plinth Design Competition

1. Ödül, The St. Paul’s Plinth Design Competition

Nick Tyrer ve Umut Baykan'ın önerdiği ve yarışmada 1.lik ödülünü kazanan proje 2020 Londra Mimarlık Festivali kapsamında St. Paul katedralinin yanında bir sene boyunca sergilenecek.

Her yıl yapılan ve dünyanın en büyük mimarlık festivali olma özelliğine sahip olan Londra Mimarlık Festivali, toplamda yaklaşık 500 adet etkinlik, sergi ve söyleşi ile mimarlık ve kent hakkında yapılacak tartışmaları çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Bu sene 1-30 Haziran arasında gerçekleşecek olan festival kapsamında birçok enstalasyon da kentin çeşitli alanlarında ziyaretçilerle buluşacak.

Festival kapsamında her sene St. Paul katedralinin yanında halihazırda bulunan strüktür ve taşıyıcı kablo ağına asılacak enstalasyon için bir yarışma açılıyor. Konumu gereği oldukça merkezi ve turistik bir alanda bulunan enstalasyonun yüz binlerce ziyaretçiye ulaşması hedefleniyor.

Yarışmayı kazanan öneri “Rose”, ziyaretçilere Londra’nın güçlü ve zengin tarihi bağlarıyla eğlenceli bir bağlantı kurmayı amaçlamakta. Öneri, 1666 yılında büyük Londra yangınında yitirilen eski kilisenin alınlığında bulunan vitray camı modern bir yaklaşım ile yeniden yorumluyor. Tasarım dikroik film ile kaplanmış geri dönüştürülebilir akrilik panellerden oluşuyor. Halihazırda bulunan kablo ağına asılacak bu enstalasyon günün farklı saatleri ve ziyaretçinin bakış açısına göre renk değiştirerek hem ziyaretçileri hem de çevresini parlak renklerle buluşturacak.

Tasarımın imalatı RASKL tarafından yapılacak, ekip ise imalat öncesi ARUP ile beraber enstalasyonun strüktür ve bağlantı detaylarını geliştiriyor. Projenin bir sene bulunduğu konumda sergilendikten sonra festivalin sürdürülebilirliği destekleyen mesajına paralel olarak yeniden kullanılması ve işlevlendirilmesi üzerine çalışmalar devam ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın