1. Ödül, La Spezia Arsenale 2062

La Spezia Arsenale 2062 Uluslararası Tasarım Yarışması'nda Erdem Mimarlar tarafından hazırlanan proje birinci ödüle layık görüldü.

Fikir/Proje Raporu

La Spezia Arsenale, Napoleon tarafından 1957 yılında inşaatı başlatıldı ve 1862 yılında faaliyete geçti. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalanan cephanelik tamir edilerek savaş gemilerine ev sahipliği yaptı. Günümüzde fonksiyonunu yitiren ünlü cephanelik La Spezia kentinde atık bir lan olarak kaldı.

Dünyada savaşlar henüz bitmese de La Spezia cephaneliği işlevini çoktan yitirmiştir. Umudumuz Dünyada eninde sonunda barışın hakim olacağı. La Spezia buna simge olabilir düşündük. Çok basit bir fikir ile, cephaneliği silah ile anılan bir alandan, barışı simgeleyen barış adalarına dönüştürüldü. Cephane limanını barış adalarına dönüştürürken, adalar sırasıyla ilki insanların savaşmayıp sosyalleşeceği meydanlar, kefeler, restoranların, cinemalar, barlar ve kitapçılar adası oldu. İkinci ada barışı simgeleyen hayvanları gösteren doğal bir hayvanat bahçesi adası. Üçüncü ada ise barışın en büyük simgesi çiçeklerin yetiştiği doğal bitki adası.

Le Spazia Arsenale savaş unsuru üreten bir bölgeden barış estiren bir alana dönüşmesiyle belki de dünyada bir ilk olacak. Alanın 2062 yılında hayata geçeceğini varsayarsak 21. yüzyılın sonunda savaşların bitmesi temenni edilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın