1. Ödül (3. Sınıf), im2018 / İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

1. Ödül (3. Sınıf), im2018 / İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

İm2018 Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nda Rüya Öztürk’ün Başkent Üniversitesi 3.sınıf Bahar Dönemi’nde yapmış olduğu, Atatürk Bulvarı Müzesi projesi 1.’lik ödülüne layık görüldü.

Projede, Ankara Gar Gazinosu yapısının yeniden işlevlendirilerek bir müze olarak ele alınması istenmiştir. Bilindiği üzere Gar Gazinosu, 1937 yılında Mimar Şekip Akalın tarafından tasarlanan Cumhuriyet Dönemi’nin önemli eserlerinden olup, pek çok sanatçıyı ve konuğu ağırlamıştı.

Ankara’ya pek çok konuk o dönemde trenle gelirdi. Konukların çoğu Ankara’ya memleket meseleleri için meclise veya devlet kurumlarıyla görüşmek için gelmekteydi. Konuklar Ankara Garı’nda karşılanır,

Ankara Palas’ta kalır, mecliste görüşmelerini yapar o arada akşamları da Gar Gazinosu’nda ağırlanırlar ve orada genç Cumhuriyet’in nasıl ilerleyeceği konuşulurdu.

Ankara Gar Gazinosu müze olarak işlevlendirilmesi istendiğinde, müzenin Cumhuriyet fikrini taşıması gerekiyordu. Ankara’da Cumhuriyet fikrini en iyi okuyacağımız yer Atatürk Bulvarı’dır. Ancak, Atatürk Bulvarı ve üzerinde ki yapılar zaman içinde maalesef deformasyona uğramaktadır. Bu yüzden, 1930’ların Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet fikri bu müze de yaşatılmaya devam edeceğini önerilmiştir.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın