1. Ödül, 2016 VMODERN: Mobilya Tasarım Yarışması

PROJE RAPORU

WAVa

Yarışma konusu; geleceğin aydınlatma sistemi.

Kontrollü elektriğe dayalı aydınlatmanın yakın tarihini göz önünde bulundurarak, amacımız aydınlatmanın fiziksel ve bilimsel teorisini anlama ve uygulama oldu. Araştırma ve anlama yolunda, aydınlatmanın bilimsel gelişimini incelerken elde ettiğimiz bilgi, mühendislik kapasitesinin ışığı elde etme, insan ihtiyacına, talebine ve tutkusuna yönelik tasarlama hedefini doğurdu. On dokuzuncu yüzyıldan başlayarak, bu üç gelişmeyi incelediğimizde karşımıza çıkan; kuantum mekaniği, flaman ampul çeşitleri ve elektriğe dayalı aydınlanmaydı. Modern tasarımımız, WAVa işte tam olarak bu ustaca yürütülmüş gelişmeleri anlamaya ve uygulamaya dayanıyor.

Tasarım sürecinde, ekip olarak inancımız, gelecekte üretilecek objelerin uyumluluğa dayanması, bulundukları içeriğe ve kullanıcılarına; kalıcılık, duygusal iletişim ve bağ kurma vasıtasıyla bir tecrübe sunacak olması yönündedir.

WAVa basit açık çerçeve formundan yola çıksa da, modern ve geçmişte aydınlatma gelişiminde kullanılan pırlanta/kristal şekline atıfta bulunuyor. Kristal ve pırlantanın kırıcı özelliği direkt ve keskin elektrik ışığına karşın muazzam bir difüzör görevi görüyor. Ana modül formu ve armatürün birleştiriciliği, aydınlatma sisteminin uyum içerisinde tek bir birimden yola çıkarak kolektif bir düzene izin veriyor. Bu sebeple bu modüler armatür, üretici parametrik tasarım ve muhtemel fraktal gelişim düzenlemeleri yöntemlerine dayanıyor. WAVa, İki boyutlu duvar ve tavan tasarımının yanı sıra, üç boyutlu sarkıt veya avize seçeneklerini kullanıcıya sunuyor.

Rekreaktif ışığın doğasına atıfta bulunan WAVa kesişen lineer doğrulardan oluşarak ana çerçevesi ile aydınlatma tarihinde elektrik ışığını difüze etmek için kullanılan kristalden referans alıyor.

WAVa çelik çerçevelerden oluşmuş olup, ‘C channel’ çerçevesi ile LED teknolojisi ile destekleniyor.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın