Zincirli Han restore ediliyor

Aydın'da tarihi İpek Yolu'nun üzerinde bulunan, Nasuh Paşa tarafından 18. yüzyılın başında yaptırılan Zincirli Han restore ediliyor.

Aydın Vakıflar Bölge Müdürü Ali Zengin, Hindistan’dan İspanya’ya uzanan tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Zincirli Han’ın birçok kervana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Nasuh Paşa tarafından 18. yüzyılın başlarında yaptırılan Nasuhpaşa Külliyesi’nin bir parçası olan Zincirli Han’ı aslına uygun restore edeceklerini belirten Zengin, burayı konaklama amaçlı ve sosyal tesis olarak kullanmayı düşündüklerini kaydetti.

Restorasyon çalışmalarının gelecek yılın nisan ayında tamamlanmasını öngördüklerini söyleyen Zengin, ödenek konusunda sıkıntıları olmadığını ifade etti.

Son birkaç yıldır kültürel mirası korumak için simgesel olarak Vakıflar Haftası’nda kervan yürüttüklerini belirten Zengin, ”Bu sene de temsili olarak Zincirli Han’a kervan yürüteceğiz” dedi.

ZİNCİRLİ HAN
18. yüzyılın başında inşa edilen Zincirli Han, Paşa Hamamı, Osman Ağa Medresesi ve mescitten oluşuyor. 1708’de Nasuh Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Han’ın girişinin bulunduğu güney cephesindeki dükkanlar sokağa açılmaktadır. Çapraz tonozla örtülü giriş mekanının kuzeyinden sivri kemerli avluya girilmektedir. 23×28 metre boyutlarındaki avluya zemin katta 18, birinci katta 26 oda açılmaktadır. Pencereler düz, kapılar sivri kemerlidir. Odaların yan duvarlarında konsol taş üzerine oturmuş, tuğla kemer alınlıklı, yanında niş olan ocak bulunmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın