Zaha Hadid Architects’ten Moskova’ya Yeni Metro İstasyonu

Zaha Hadid Architects, Moskova'daki Klenoviy Bulvarı İstasyonu 2 için açılan yarışmayı kazandı.

Yılda 2,5 milyar yolcu taşıyan ve günlük yaklaşık 10 milyon kullanım sayısı ile Moskova Metrosu, şehrin artan nüfusuna hizmet vermeye devam ediyor.

Yeni Bolshaya Koltsevaya Hattı (Büyük Dairesel Hat), şehrin üçüncü orbital metro hattı. Yeni hattın, metro ağının kapasitesini ve bağlantısını önemli ölçüde artırması bekleniyor. Hattın, 2018’de kullanıma açılan bölümlerini yaklaşık 58 milyon yolcu şimdiden kullandı. Yeni metro hattı önümüzdeki yıllarda tamamlandığında neredeyse 70 km uzunluğunda olacak.

Şehrin güneydoğusundaki Nagatinsky Zaton bölgesinin kalbinde yer alan Klenoviy Bulvarı İstasyonu 2, Bolshaya Koltsevaya Hattı ile Kuryanovo ve Biryulyovo mahallerini doğrudan şehir merkezine bağlayacak gelecekteki Biryulevskaya Hattı arasındaki bağlantı noktası olacak.

Semt sakinlerine en iyi konforu sağlamak üzere Klenoviy Bulvarı ile Kolomenskaya Caddesi’nin kesişme noktasında yer alan yeni istasyon, popüler Kolomenskoye Müzesi ve Moskova Nehri kıyısındaki 390 hektarlık parka erişim sağlayacak.

İstasyonun tümünde sezgisel dolaşım sağlayan tasarım, aydınlatma ve yolcu bilgi sistemlerinde bazı yenilikler içeriyor.

İstasyonun aydınlatması, ortamı zenginleştirmek ve yolcuları mekanda dolaşırken yönlendirmek için geliştirilmiş. Platform aydınlatma koşulları, bekleyen yolcuları bir trenin yaklaşmakta olduğu konusunda bilgilendirirken, dinamik bir aydınlatma sistemi yolcuların istasyon boyunca yön bulmasını kolaylaştırıyor.

Ulaşımı rahat, keyifli ve güvenli hale getirmek için tasarlanan istasyon, yolcuların deneyimini geliştirmek ve metro ağı hakkında sağlıklı, gerçek zamanlı bilgi sağlamak için iç ortam koşullarını ayarlayan yeni teknolojiler ile entegre ediliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın