YÖK En İyi Doktora Tez Ödülü’nü İTÜ Mimarlık Öğretim Üyesi Dr. Aslı Ulubaş Hamurcu Kazandı

10 Ekim günü Ankara'da düzenlenen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde, İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Terzi danışmanlığında doktorasını tamamlayan Dr. Aslı Ulubaş Hamurcu’nun tezi Güzel Sanatlar ve Mimarlık alanında yılın en iyi doktora tez ödülüne layık görüldü.

“Sosyo-mekânsal Değişimin Modellenmesi: Sosyo-teknolojik Faktörlerin Geleceğin Kentsel Mekân Kurgusuna Etkisi” başlıklı doktora teziyle bu ödülü alan Dr. Aslı Ulubaş Hamurcu, tez kapsamında Kadıköy tarihi kent merkezinin kentsel karakterinin aile tipi, gelir düzeyi ve kültürel çeşitlilik ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu değişkenler arasında kültürel çeşitliliğin, kentsel mekândaki değişimin temel faktörü olduğunu tespit etti. Devamında ise gündelik yaşam ve kültürün değişen karakterini, yeni bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle bağlantılı olarak teorik temelde tartıştı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, yoğun bir katılımın kaydedildiği törende, İTÜ’lü akademisyenin aldığı ödül hakkında “Böylesi köklü bir kurumu temsil etmekten büyük gurur duyuyorum. Aldığımız her ödülü, 250. yıl çalışmalarımız kapsamında emeği geçmiş tüm İTÜ’lülere ithaf ediyoruz.” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın