Yıldız Teknik Üniversitesi Boşaltılıyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi “Cumhurbaşkanlığı ofisi”ne tesis edileceği gerekçesiyle boşaltılıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Mimarlık Fakültesi “Cumhurbaşkanlığı ofisi”ne tesis edileceği gerekçesiyle boşaltılıyor. Bölüme aktarılan bilgiye göre, fakülte Beşiktaş Balmumcu Mahallesi’ne bağlı Dikim Evi’ne taşınacak. YTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri, “Kısa bir süre içerisinde boşaltılmak istendiği konuşuluyor. Taşımaya ilk olarak ‘maket atölyesi’nden başlanacağı söylendi” şeklinde aktarımda bulundu.

‘ESKİ DEĞERİ KAYBOLACAK’

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğretim üyesi ve YTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu kent plancısı Doç.Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, söz konusu hamlenin sadece bir “taşınma” olarak nitelenemeyeceğini belirterek, “Yıldız Teknik Üniversitesi önemli bir hafıza mekanı. Kendi değerini sadece ‘Yıldız Teknik’ olmasından değil, aynı zamanda uzun yıllardır o mekanda olmasından da alıyor” dedi.

YTÜ Mimarlık’ın taşınması halinde eski değerini kaybedeceğini vurgulayan Giritlioğlu, “Mimarlık Fakültesi’nin Dikim Evi’ne taşınacağı söyleniyor. Yeni taşındığı yerinde aynı değerini koruyabilecek mi, bu bir soru işareti. Kamusal mekanların yer değişimi, kentsel hafızada da bir kayıp anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Tayyip Erdoğan 21 Mayıs 2016 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Yıldız Teknik Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nün Cumhurbaşkanlığı için kullanılacağını ve oradaki binanın Cumhurbaşkanlığı’na ait olacağını söylemişti. Erdoğan programda “Biz onların çıkmasını istiyoruz. Tamamen çıksınlar ve orası tamamıyla Cumhurbaşkanlığı’na ait bir yer haline gelsin. Ve orayı Cumhurbaşkanlığı İstanbul’da kendisi ayrıca değerlendirsin istiyoruz. Tarihi itibariyle de bu önemli” ifadelerini kullanmıştı.

Davutpaşa Kışlası olarak kullanılan ve mülkiyeti 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne verilen Davutpaşa Kampüsü’ne 2000 yılının başından itibaren Yıldız Kampüsü’ndaki fakülteler taşınmaya başladı. Bugün hala Makine ve Mimarlık Fakültesi’ni barındıran Yıldız Kampüsü’nden en son İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 2015-2016 eğitim yılının başında taşınmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın