Yıldırım: Gerekirse özel yasa çıkarırız

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir için açıkladıkları 35 projeden birkaçının temelinin kısa sürede atılacağını, yatırımların gerekçesiz ve ideolojik davalarla engellenmek istenmesi durumunda özel kanun çıkaracaklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, seçim öncesinde İzmir için açıklanan 35 projeden en az birkaç tanesinin birkaç ay içinde temelinin atılacağını veya başlayacağını açıkladı.

Öncelikli projelerin belirlenmesi için İzmirli kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile önümüzdeki günlerde Ankara’da görüşme yapacaklarını söyleyen Bakan Yıldırım, yatırımların gerekçesiz, ideolojik davalarla engellenmek istenmesi durumunda özel kanun çıkaracaklarını da söyledi.

Yıldırım, “Gerekirse özel kanun çıkarırız. Ama önce mevcut yapıda yatırımları başlatacağız. Tosluyor muyuz, taslamıyor muyuz bakacağız. Daha önce karar verilen, başlamayı bekleyen 3-4 projede bu ay içinde başlayacak” dedi.

ÖNCELİK SIRASI
Bakan Yıldırım, İzmir’de partisinin milletvekilleriyle Kordon’daki Deniz Restoran’da öğlen yemeğinde bir araya geldi. Yemek öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, İzmir için açıkladıkları, “35 İzmir’e 35 proje”nin 2011-2015, 2015-2019, 2019-2023 olmak üzere 12 yıllık üç dönemi kapsadığını, tamamının 4 yılda bitirilmesine fiziken ve zaman olarak imkan olmadığını belirtti. Yıldırım, “Bu nedenle de öncelikleri mutlaka belirlememiz lazım. Önümüzdeki günlerde İzmir’in sivil toplum kuruluşlarıyla kanaat önderleriyle bu öncelikler konusunda bir değerlendirme yapacağız. Onların görüşlerini de aldıktan sonra çalışmalarımıza süratle başlayacağız. Önümüzdeki birkaç ay içinde en az birkaç projenin temelini atacağız, başlangıcını yapmış olacağız. Bunlardan bazılarını zaten yaptık. İzmir-İstanbul otoyolu, Kuzey Ege Çandarlı Limanı başladı. Başlamayı bekleyen 3-4 tane daha projemiz var. Bir ay içinde bunlara da başlatmış olacağız” dedi. Yıldırım, Başbakan Erdoğan’ın hükümet programını okurken açıkladığı İzmir-Ankara hızlı tren projesinin de bu yılın yatırım programında yer aldığını, projenin Ankara-Afyon ve Afyon-İzmir olmak üzere iki etap halinde ihale edileceğini belirterek, “Bu yıl tercihen İzmir tarafından en az bir etap ihale edilmiş olacak” diye konuştu.
 

İnciraltı ile Bostanlı arasına yapılacak tüp geçit projesiyle ilgili kısa vadede, proje, güzergah, sondajlar ve uygulama projeleri yapılacağını söyleyen Yıldırım, “Bu dönem bunlarla meşgul alacağız. Aynı zamanda da yap-işlet-devret modelinin hazırlıkları yapılacak” dedi.

“İŞBİRLİĞİ YAPILIR”
Yerel yönetimlerle seçim öncesindeki gibi işbirliğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soruyu “Etmemesi için bir neden yok” diye yanıtlayan Yıldırım, “Amaç İzmir’e, İzmirliye hizmet etmek. Bu konuda bizim herhangi bir önyargımız yok. İzmirlilere hizmet söz konusu olunca biz sonuna kadar işbirliğine hazırız. Yeter ki, zorlaştırıcı olmayalım kolaylaştırıcı olalım” dedi. Yıldırım, İzmir’in deniz ulaşımıyla ilgili de düşüncelerinin olduğunu ancak bizzat deniz taşımacılığı yapma niyetinde olmadıklarını belirtti.
 

İzmir’de yapılacak projelere dava açılması ve çeşitli kesimlerden bu projeleri engellemeye yönelik girişimler gelmesi durumuna karşı yasal düzenleme düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine Yıldırım, “Yasal düzenleme yapma sözünü daha önce vermiştik. Eğer İzmir’de işlerin yürütülmesi esnasında zorluk çıkarılırsa, hiçbir gerekçesi olmayan ideolojik amaçlı engellemeler olursa gerekirse özel kanun çıkarırız demiştim. Bu sözümüz geçerli. Ama önce mevcut yapıyı deneyeceğiz. Bir göreceğiz. Bir yerel tosluyor muyuz bakalım. Denemeden hemen böyle bir yola başvurmamız doğru olmaz” dedi.

İZBAN için talimat
Aliağa-Menderes arasındaki İZBAN hattıyla ilgili cuma günü de yaşanan ve zaman zaman görülen arıza ve şikayetlerin sorulması üzerine Bakan Yıldırım, “İşletmecilikte aksaklıklar olabilir. Mühim olan bu aksaklıkların müzmin hale gelmemesi. Devlet Demiryolları ve İZBAN, belediye ile birlikte burada ne gibi sıkıntılar varsa bunun üzerine gidip çözüm bulacaklar. Aksaklık olmasından ziyade, aksaklık sonrası sürecin sağlıklı yürütülmesi lazım” dedi. Yıldırım, Demiryolları’nın sahip olduğu Ankara ve İstanbul’da kullanılan setlerin İzmir’e verileceğini kaydetti.
 

Bayındır’da katıldığı düğünde şahitlik yaptı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bayındır’da AK Parti İlçe Başkanı Veysel Bakıcıol’un kızı Ayşegül’ün düğün törenine katıldı. Ayşegül ve Hüseyin Arslan çiftinin nikah şahitliğini de yapan Bakan Yıldırım, Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde ayrı ayrı okullarında matematik öğretmenliği yapan genç çifte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğüdünü hatırlatarak, en az 3 çocuk sahibi olmalarını istedi.

Bakan Yıldırım, “Evlilik uzun ince bir yol. Tıpkı Aşık Veysel’in dediği gibi. Ama merhum Aşık Veysel bugünlerde yaşasaydı, buna uzun duble bir yol derdi” dedi. Arslan çiftine “Sevinçlerinizi ve üzüntülerinizi de bu yolda birlikte paylaşacaksınız. Başarının sırrı “peki” demekte” diye seslenen Bakan Yıldırım, aile cüzdanını kime vereceği konusunda davetliler arasında alkış yarışması yaptırdı. Davetlilerden en çok alkışı gelin Ayşegül Arslan almasına rağmen, Bakan Yıldırım “Sana bir güzellik yapacağım. Daha sonra sen davetlilerin huzurunda gelin hanıma verirsin” diyerek aile cüzdanını damat Hüseyin Arslan’a verdi. Geline de cumhuriyet altını taktı.

Gelin ve damadın Bakan Yıldrım ile birlikte nikah şahitliklerini üstlenen AK Parti İzmir milletvekileri Aydın Şengün, Nesrin Ulema, Hamza Dağ ve İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ise günün anısına aile cüzdanına isimlerini yazarak, imzaladı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Pazar günü akşamı ise Ödemiş ilçesinde AK Parti İlçe Başkanı Ali Hadim’in oğlunun düğün törenine katıldı.

Etiketler

Bir yanıt yazın