Yerel ve Küresel Arasında Mimarlık: Glokal Bir Bakış

ARKIMEET 2013 kapsamında düzenlenecek panellerden biri de "Yerel ve Küresel Arasında Mimarlık: Glokal Bir Bakış" başlıklı oturum olacak.

ARKIMEET 2013’te masaya yatırılacak konu başlıklarından biri de yerellik ve küresellik kavramları. Bu kavramların ışığında “Yerel ve Küresel Arasında Mimarlık: Glokal Bir Bakış” başlığı altında Hollanda Berlage Enstitüsü Direktörü Nanne de Ru da ARKIMEET 2013’te yer alan isimlerden biri olacak.

 Kontrolsüz bir hızla süregelen kentleşme ve farklılaşan arz / talep dengeleri küresel bir dünya tanımlasa ve dünya kentlerini sahneye çıkarsa da, her toplumun kendi kimliğini yeniden tanımlama ihtiyacı “yerellik” bağlamını yeniden canlandırdı. Bu ikilem içinde mimarlığın nasıl bir noktada durduğu ARKIMEET 2013 kapsamında tartışılacak.

Konuşmacılardan Nanne de Ru, Amsterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde Mimari Mühendislik eğitimi almıştır ve Rotterdam’daki Berlage Enstitüsü’nün Lisansüstü Laboratuvarı’ndan 2002’de Mimaride Üstünlük yüksek eğitimini tamamlamıştır.

2002-2004 yılları arasında Rem Koolhaas’ın şirketinin AMO bölümünde yani OMA’nın araştırma kolunda, baş araştırmacı ve tasarımcı olarak çalışmıştır. 2005 yılında mimarlık, tasarım ve kent bilim konularında araştırma projeleri yürütülen Powerhouse Company’i kurmuştur. Rotterdam ve Kopenhag’ta ofisleri bulunan Powerhouse Company’nin Rotterdam ofisi yöneticisidir.

2013 yılından itibaren Berlage Mimari ve Şehir Planlama Yüksek Eğitim Merkezi’nde yöneticilik yapmaya başlamıştır. Avrupa çapında okullarda eğitim vermiştir, bunlardan bazıları Kophenag’daki Royal Danish Academy of Fine Arts, Paris’teki the Ecole Speciale d’Architecture ve Oslo School of Architecture and Design’dır. Nanne de Ru’nun çalışmaları ve makaleleri Domus, A+U, Mark Magazine, Hunch, Werk Bauen und Wohnen gibi birçok dergide yayınlanmıştır. Çalışmaları New York’taki Guggenheim Müzesi’nde, Roma’daki Maxxi Müzesi’nde ve New York’taki Cooper Hewitt Müzesi’nde sergilenmiştir.

Panel kapsamında İstanbul Teknik Universitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Arzu Erdem, Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Tanyeli ve 2013 ylında Venedik Bienali Angola Pavyon tasarımı ile Altın Ayı Ödülü’nü kazanan mimar ve tasarımcı Stefano Rabolli Pansera, VitrA öncü sponsorluğunda düzenlenen ARKIMEET 2013 kapsamında 7-8 Ekim 2013’te Haliç Kongre Merkezi’nde olacak. 

Etiketler

Bir cevap yazın