“Yerel Malzeme, Yerel Teknoloji, Yerel İş Gücü” İlkesi ile Tasarlanan Topluluk Merkezi

Kırsal Sürdürülebilir Kalkınma Yardım Programı olan One University One Village (1U1V), Çin'in Yunnan Eyaletindeki Xiyang kasabasında, Dahei New Village projesini geliştirdi. Bina, 1U1V kadın inşaat ekibi ve yerel köylülerin iş birliğiyle inşa edilmiş. Ekibe göre, “Yerel malzeme, yerel teknoloji, yerel iş gücü” ilkesi ile “yüksek bilim, düşük teknoloji” stratejisi, kırsal alanın çevresel, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir kalkınmasının iyileştirilmesi için önem taşıyor.

Bölgedeki yöresel binalar çoğunlukla topraktan inşa edilmiş ve bazıları son zamanlarda oldukça bakımsız kalmış.

1U1V ekibi, bir dizi sıkıştırılmış toprak binadan oluşan yenileme projesini yürüterek yerel ihtiyaçlara uygun bir dizi yenilikçi, sıkıştırılmış toprak bina inşa etme stratejisi geliştirdi.

Gongfang (topluluk salonu), köylülerin düğün, cenaze, festival gibi etkinlikleri düzenlemek için kullandıkları çok amaçlı bir etkinlik salonu. Topluluk salonu kullanılamayacak kadar eski ve güvenlik riskleri taşıyordu, bölge halkı için daha güvenli, konforlu, işlevsel ve sanatsal bir alan sağlamak amacıyla ilçe yönetimi ile yenilikçi, anti-sismik sıkıştırılmış toprak inşaat teknolojisi kullanılarak yeniden inşaya yönelik bir anlaşma yapıldı.

Yeni tasarlanan topluluk salonu, eskisinin bulunduğu yerde konumlanıyor. Yapı dış mekan, salon ve mutfaktan oluşuyor.

Dolaşım alanları ve düzenleri, köylülerin yaşam tarzı ve orijinal topluluk salonunun tasarımından referans alıyor.

Binanın duvarları, alanda kazılan sıkıştırılmış toprakla inşa edilmiş.

Sismik performansını iyileştirmek için, zemin parçacıklarının boyut analizine göre toprak uygun şekilde kum ve çakıl ile karıştırılmış. Duvara çimento veya diğer dengeleyiciler gibi kimyasal katkılar eklenmemiş. Bu nedenle, duvar malzemeleri kolayca geri dönüştürülebiliyor veya doğaya geri döndürülebiliyor.

Yerel ham toprağın düşük viskozitesi nedeniyle, taşıyıcı yapı için çelik kolonlar kullanılmış.

Strüktür yapısı, binanın sismik güvenliğini sağlamak için çelik kolonlar, beton temel, zemin halka kirişi ve üst halka kiriş ile entegre edilmiş.

Yukarıda bahsedilen yenilikçi teknoloji, The Earthquake Engineering Research Institute of Kunming University of Science and Technology) ve 1Terra Centre of 1U1V  tarafından birçok deney ve proje ile test edilmiş ve doğrulanmış.

Genişlik, doğal aydınlatma, dayanıklılık ve estetik ile ilgili proje gereksinimlerini karşılamak için çatı makası bir bambu çelik strüktür kullanıyor.

Doğal gün ışığı ve havalandırma ve termal kütle duvarı gibi pasif tasarımlarla birleştirilen daha düşük gömülü enerji ve karbon emisyonuna sahip ham toprak ve bambu, binanın tüm kullanım süresi boyunca çok düşük çevresel yük sağlıyor.

Bina, 1U1V kadın inşaat ekibi ve yerel köylülerin iş birliğiyle inşa edilmiş. Ekibe göre, “Yerel malzeme, yerel teknoloji, yerel iş gücü” ilkesi ile “yüksek bilim, düşük teknoloji” stratejisi, kırsal alanın çevresel, ekonomik ve sosyal olarak sürdürülebilir kalkınmasının iyileştirilmesi için önem taşıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın