Yeni Nesil Tasarım Hostelleri

Bu hostellerden birinde kalma şansınız olursa eve dönmek istemeyebilirsiniz. Wallpaper tarafından hazırlanan haberde bu hostellere örnekler sunuluyor.

Hosteller imajlarını yenilemeye başlayalı epey oldu. Ancak çarpıcı tasarıma sahip, düşük bütçeler için de uygun, daha çok mahremiyet imkanı olan özel tasarım hosteller bu aşamada gelinen son nokta.

Matchbox, Singapur

Singapur’un bohem bir yerleşim bölgesinde yer alan bu yepyeni ve temiz hostel şehrin pırıl pırıl karakterine son derece uyumlu olarak düşünülmüş. Tasarım temiz çizgiler ile gözalıcı renklerin kombine edilmesi üzerine kurulmuş. Hostel, içlerinde konforlu ranzalar ve kilitli dolapların bulunduğu üç ayrı konaklama biriminden oluşuyor. Ayrıca misafirler yerel bir marka tarafından üretilen banyo malzemeleri gibi lüks otellerdekine benzer bazı ayrıcalıklardan ücretsiz yararlanma imkanına sahip.

The Independente, Lizbon-Portekiz

Nezih bir yerleşim bölgesi olan Bairro Alto’da yer alan ve tartışmasız Lizbon’daki en şık hostel olan The Independente, eskiden İsviçre Büyükelçiliği’nin konutu olarak kullanılan bir konaktan dönüştürülmüş. Üç gezgin kardeşin öncülüğünde kurulan hostelde sıcak ve zarif bir havanın hakim olduğu iç mekan natural tonlar ve özel sipariş mobilyalarla tasarlanmış. Hostelde toplam 111 yatağın yer aldığı 11 konaklama biriminin yanı sıra Tagus Nehrine bakan balkonlarıyla 4 adet özel suit oda bulunmakta.

Kex, Reykjavik, İzlanda

Kristinn Vilbergsson ve Dagur Sigudsson, 1930’larda bisküvi fabrikası olarak kullanılan bu yapıya iki yıl önce, yönetmen arkadaşları Oskar Thor Axelsson’un filmi için keşfe çıktıkları sırada rastlamışlar. İç mekana sahne-dekor tasarımcısı arkadaşları Halfdan Pedersen’den destek alarak müdahalelerde bulunmuşlar. Reykjavik’in merkezinde yer alan üç katlı sanayi yapısının iç mekanı, Amish kilise oturma elemanları, Bauhaus lambaları ve Pederson tarafından yurtdışından getirilen birçok ikinci el eşyanın kombine edilmesinden oluşuyor.

Snoozebox Portable Hotel, Birleşik Krallık

İngiltere’nin ilk seyyar oteli Snoozebox yaz festival dönemi için hazır. İstiflenebilir konteynırlar sayesinde kolay taşıma ve kullanım olanakları ile İngeltere çapındaki etkinliklerde boy göstermeye başladı. Serbest girişimci Robert Breare tarafından tasarlanan hareketli konaklama birimlerii yatma birimi ile bağlantı banyosu ve elektrik bağlantıları ile gerekli ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düşünlülmüş. Modüler otel 40’dan 400’e kadar birimin birleşmesinden oluşabiliyor ve müşterilerine oda servisi hizmeti de dahil olmak üzere pek çok imkan sunuyor.

Superbude, Hamburg-Almanya

Superbude’un yeni şubesi Hamburg’un biraz dışında yer almakta. Rolf Heide tasarımı istiflenebilir yataklar ile 89 adet iki kişilk suitten üçü, dört kişinin konaklamasına imkan sağlıyor. Armin Fischer tarafından tasarlanan hareketli ve eğlenceli iç mekan egzotik ile çağdaşın zekice harmanlanmasından oluşuyor; gazeteler ile kaplı duvarlar, file şeklindeki yatak başından sarkan Gricic’s Mayday lambaları. Bu eski telefon santralı Schanzenviertal’ın son dönem nezihleştirme çalışmaları kapsamında yeniden işlevlendirilen yapılardan biri. Otelin yer aldığı caddede ise son dönemde açılan galeriler ve barlara rastlamak mümkün.

  

Tattva Design Hostel, Porto-Portekiz

Porto’nun en büyük hosteli, Porto yakınlarında, tasarım sahnesindeki gelişmeleri ile adını duyurmaya başlayan bir bölgede, yenilenen eski bir binaya taşınmış. Binanın yenilenmesini NN Arquitectura’nın yerli mimarı Miguel Nogueira üstlenirken, ışıklandırma ve cesur renklere yapılan vurgunun ön plana çıktığı iç mekan tasarımı Portolu Mundano tarafından gerçekleştirilmiş.

                               

Pod 39, New York-ABD

Midtown’daki ilk pod otelin başarısının ardından otel işletmecileri Richard Born ve Ira Druckier Grand Central Station’a yürüme mesafesinde yer alan Pod 39 fikrini hayata geçirdiler. Düşük fiyatı ile geleneksel hostellerin yerini alacak gibi gözüken Pod 39, Vanessa Guilford tarafından tasarlanan bağımsız kapsül odalarda 366 konuğu ağırlamaya imkan sağlıyor. Her bir oda kendi özel banyosu ve medya merkezine sahip, bu sayede teknoloji meraklısı gençler kendi taşınabilir aletlerinden istedikleri görüntüyü duvara monte ekranlara yansıtma imkanına sahip oluyor.

Etiketler

Bir cevap yazın