Yatağından Kalkmaz Uyurgezerin Maceraları: Camtaşı

Ahmet Turan Köksal’ın kaleme aldığı “Yatağından Kalkmaz Uyurgezerin Maceraları” serisinin devam kitabı Camtaşı, Hep Kitap'tan çıktı.

İlk kitap Ustura ile 2010 yılının İstanbul’undan Haseki’de bir hamama uzanan Mimarlık Fakültesi Dekanı Mustafa Ayas Ofyaz’ın yolculuğu bu kez, 1820’li yıllarda, II. Mahmut’un payitaht olduğu dönemde devam ediyor.

Yazar Ahmet Turan Köksal, II. Mahmut’un yavaş yavaş tezahür eden ıslahatlarıyla Osmanlı düzeninin değiştiği bir zamanda, kendini Baruthane’de bulan Mustafa’nın zekâ oyununa dönen hikâyesini anlatıyor. Köksal, tarihin bu kanlı yeniçeri ayaklanması dönemini tatlı dili ve yerinde bir mizahla okura aktarıyor. Zaman zaman kahkahalarla okuyacağınız Camtaşı’nın, ne kadarı hikâye ne kadarı gerçek bilinmiyor. Bilinen tek şey, zekice kurgulanan bu oyunda hem kovalanan hem kaçılan tek mevhumun zamanın ta kendisi olduğu.

İçeriğinde Ahmet Turan Köksal’ın çizimlerinin de yer aldığı “Yatağından Kalkmaz Uyurgezerin Maceraları” serisi, okuru geriye döndükçe değişen, bugünden baktığımızda tekrar tekrar şekillenen bir dünyaya davet ediyor. İncelikli, eğlenceli, sürükleyici ve zekice kurgulanan Camtaşı, serinin ilk kitabı Ustura ile birlikte raflarda.

Etiketler

Bir cevap yazın