“Yarışmayla Yap”ılıyor: Adana Çukurova İlçe Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi

"Yarışmayla Yap" açılan yarışmaların uygulama aşamalarının takip edildiği bir seriye başlıyor. 23 Kasım 2011'de sonuçlanan Adana Çukurova İlçe Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması şantiye aşamasında.

17 Ağustos 2011’de açılan ve 23 Kasım 2011’de sonuçlarının ilan edildiği Adana Çukurova İlçe Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması 1. Ödül uygulanmaya başlandı. 

Projenin tasarım ve uygulama projelerini MTF proje 2012 Mart ayında hazırlamış, ve 14 Mayıs 2012’de de ihalesi yapılmıştır. Temmuz ayında inşaat hafriyat çalışmaları başlayan projenin 15 Ocak 2013 tarihinde betonarme ve çelik inşaatın tamamlanması planlanıyor. Yapının bitiş tarihi ise Temmuz 2013 olarak belirlenmiş. Yarışmanın kazanılması ile birlikte idare hızlı bir şekilde tasarımcı ekiple temasa geçerek kolokyum öncesi tanışıp görüşmek istemiş. İdare olarak mimari planlama, müdürlüklerin yerleşimi ve halkla ilişkisi açısından ilgili mahallerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, malzeme seçimleri karşılıklı görüşülmüş ve idarenin yorum ve talepleri alınmış. Yarışma ihtiyaç programına ek olarak Nikah Salonu istenmiş ve 450 kişilik Kültür Merkezi’ne arka sahne eklenerek sahne alanı büyütülmüştür. Bir dizi toplantı ile birlikte planlarda ofisler ve orta avlu hacmi yeniden elden geçmiş, malzeme ve iç mekân tasarımları geliştirilmiş. Avan proje çalışmaları sürerken diğer proje ekipleri ile tanışılıp çalışmalara başlanmış. Yerel firmalardan oluşan diğer ekipler ile uyumlu bir çalışmanın sağlandığı belirten tasarım ekibi idarenin sadece uygulama aşamasında farklı bir peyzaj grubu ile çalıştığını ve projeleriyle pek uyumlu olmayan bir sonuç elde edildiğini belirtti.. İnşaatın Mimari Uygulama Sorumluluğu MTF Proje’ye ait olup şantiye sürecinin içinde yer almaktalar. Uygulama aşamasında teknik nedenlerden ötürü bazı karar değişiklikleri olmak durumunda kalmış, bina mimaride çizildiği kottan bir metre yukarıya çekilerek araziye oturtulmuş. İdare de işveren olarak şantiyede yer alıyor ve aktif bir şekilde çalışıyor. Bu sebepten ötürü de inşaat süreci hızlı ilerlemekte. Tasarım ekibi projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtti.

Yarışmayla elde edilen ve uygulama süreci devam eden projelerinizi [email protected]‘a mail atarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın