Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor 3. Yılında

Arkitera Mimarlık Merkezi’nin Yarışmayla Yap projesi kapsamında düzenlediği Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor etkinliklerinin üçüncüsü 1 Nisan Cumartesi günü Levent Kaleseramik Binası Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu’nda yapılacak.

Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor etkinliği üç bölümden oluşuyor. Öğleden önceki program 2016 yarışmalarına odaklanırken öğleden sonraki program ise yarışmayla yapılan projelere ve yarışmalar ortamının öne çıkan tartışma konularına odaklanıyor.

Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor 2017’de Neler Konuşulacak?

Öğleden önceki programda 2016 yılında açılan 18 adet yarışmada birincilik ödülü alan projelerin sunumu gerçekleşecek. Proje müellifleri tarafından tasarım süreçlerinin detaylı olarak anlatılacağı bu bölümde 2016 yılında açılan yarışmalara karşılaştırmalı bir bakış da sunulacak. Öğleden sonra programında önce yarışmayla yapılan projelerin müellifleri yarışma sonrası uygulama süreçlerine odaklanacak ve sonrasında danışma kurulu tarafından belirlenen sunumlar ve forumlar yer alacak. Yoğun bir programa sahip olan etkinlik tüm gün sürecek.

Etkinliğin bu seneki danışma kurulu üyeleri arasında Sıddık Güvendi, Murat Çetin, Dürrin Süer, Can Kubin, Fatih Yavuz, Evren Başbuğ ve Hakan Demirel yer alıyor. Gelişme sürecindeki etkinlik programına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçen sene neler konuşulmuştu?

Yoğun katılım ve ilginin olduğu Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor 2016 etkinliği 30 Nisan 2016 tarihinde TAK KAdıköy’de gerçekleşmişti.

2016 yılında açılan yarışmalarda birincilik ödülü almış projelerin sunumuyla başlayan etkinlik yarışmayla yapılan Lüleburgaz Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Kemal Kurdaş Anıt Mezarı sunumları ile devam etmişti.

13 farklı davetli sunumun yapıldığı etkinlikte yarışmaların örgütlenmesi, mimarların süreç içerisindeki rolü, iş alma biçimi olarak yarışmalar, yarışma raporları, yarışmaların tarihçesi ve ekonomisi gibi pek çok konuya değinilmişti.

Öğleden yapılan iki farklı forum oturumunda öne çıkan tartışmalar arasında; yarışmalarda yenilikçi bakış açısının yitirilerek aynılaşmış projelerin ortaya çıkması, yarışmaların sadece bina inşa etme motivasyonuyla ele alınmaması; fikir, teori üretme kanalının açılması gerekliliği, şartnamelerin yarışmacıyı fazlasıyla kısıtladığı, jürilerin şartname hazırlığı konusunda kendini geliştirmesi ve yenilikçi süreçlere kapı aralaması gerektiği konuları yer almıştı.

Künye

Etkinlik adı: Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor 2017
Tarih:  1 Nisan 2017, Cumartesi
Saat: 09:00
Adres: Dr. İbrahim Bodur Konferans Salonu, Büyükdere Cad.Kaleseramik Binası 34330 Levent İstanbul
Program: yarismaylayap.com/yyb2017

Etiketler

Bir cevap yazın