Yapı ve Mimarlık Dünyasının Merakla Beklediği Ödüller Sahiplerini Buldu!

Yapı ve mimarlık dünyasının merakla beklediği Arkitera Ödülleri, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 27 Kasım 2012 akşamı Sakıp Sabancı Müzesi The SEED Oditoryumu'nda Filli Boya ve Knauf sponsorluğunda düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

{video640 src=”http://player.vimeo.com/external/54440064.hd.mp4?s=522ffb76b3bcfb8fdb059fc92cb27d7f”}

Ödüle aday olanların, kazananların, seçici kurul üyelerinin ve davetlilerin hazır bulunduğu gecede sırasıyla RAF Yapı Malzemesi, İşveren Ödülü ve Genç Mimar Ödülü verildi.

Tören Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı. Yılmaz konuşmasında “Niteliksel fiziksel çevrenin gelişimine katkıda bulunanları ödüllendiriyoruz. Ödüllere başvuruda bulunan tüm mimarlara, yapı malzemesi üreticileri ve temsilcileri ile işverenlere çok teşekkür ediyoruz,” dedi.

Ardından söz alan Arkitera Ödülleri Töreni sponsorlarından Betek Boya ve Kimya Sanayi AŞ Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Reha Tepe “Filli Boya olarak kurulduğumuz ilk günden bu yana deneyimler ve bu deneyimlerin inovasyonundan doğan oluşumların yapı sektörünü daima ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Biliyoruz ki bir fikri bulmak, onu hayata geçirmek ne kadar önemliyse, onu sağlam temeller üzerinde büyütmek de en az fikir kadar önemli. Başarılı işlere imza attığınız 2012 yılını, birçok alanda kazanacağınız birbirinden değerli ödüllerle uğurlayacağınıza inanıyoruz. Hayalleriniz birer birer gerçeğe dönüşürken Filli Boya olarak sahip olduğunuz başarılara daima yenilerini eklemenizi temenni ediyoruz,” şeklinde konuştu.

Arkitera Ödülleri Töreni’nin diğer sponsoru olan Knauf Satış ve Pazarlama Direktörü Savaş Güzelküçük de bir açılış konuşması yaparak, “Knauf olarak, farklı ihtiyaç ve beklentilere yönelik ürün ve hizmetlerimiz ile yapı sektörünün gelişimine yön veriyor; bunu yaparken, mimarlık gibi, yapı sektörünün beslendiği meslek dallarında kaliteli üretimin artması için elimizden gelen her tür desteği vermeyi ilke ediniyoruz. Arkitera Ödülleri’nin mimarlık alanında çevreye saygılı işler yapılmasını teşvik ederek çok önemli bir rol üstlendiğine inanıyor ve başarı çizgisini gelecekte de devam ettirmesini diliyoruz,” dedi.

Törenin sunumu ise gazeteci/mimar Özlem Gürses tarafından yapıldı.

RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nü 4 Ayrı Ürün Kazandı

İlk defa 2008 yılında dağıtılmaya başlanan ve bu sene dördüncüsü verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması.

Seçici Kurulu’nda, Murat Aksu, Kurtul Erkmen, Adnan Kazmaoğlu ve Aydan Volkan’ın yer aldığı RAF Yapı Malzemesi Ödülü’ne bu sene 4 ayrı firma 4 ayrı ürün ile layık görüldü

Sunvia Günışığı Aydınlatma Tüpü ürünü ile Form Endüstri firması ödüle layık görülen ilk firma oldu. Ödül, seçici kurul üyelerinden mimar Kurtul Erkmen tarafından Form Endüstri Genel Müdürü Güray Korun’a verildi.

Ödülün bir diğer sahibi Multiform ürünü ile Fibrobeton firması oldu. Fibrobeton Genel Koordinatörü Serhan Karaalioğlu’na ödülü mimar Mehmet Kütükçüoğlu tarafından verildi.

RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün diğer kazananı ise Akustik Serin Tavan ürünü ile REHAU firması oldu. Ödül REHAU Yapı Genel Müdürü’ne ödülün seçici kurul üyelerinden mimar Arda İnceoğlu tarafından takdim edildi.

Raf Yapı Malzemesi Ödülü kazanan son firma ise Novella S Slider ürünü ile Viko Elektrik oldu. Viko Genel Müdürü Nusret Kayhan Apaydın’a ödülünü ise seçici kurul üyelerinden mimar Adnan Kazmaoğlu verdi.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri Arkitera İşveren Ödülü ile Ödüllendirildi

Temel amacı mimar ve işverenin kamusal sorumluluklarını göz önünde bulundurarak, nitelikli mimari uygulamaların ortaya çıkarılmasına destek olan işverenleri onurlandırmak olan Arkitera İşveren Ödülü bu sene altıncı kez sahibini buldu.

Seçici Kurulu’nda mimar Selçuk Avcı, Hüseyin Bütüner, Can Çinici, Bünyamin Derman ve Yeşim Hatırlı’nın yer aldığı ödülün ilki Alataş Mimarlık Kurucusu Ahmet Hulusi Alataş tarafından tasarlanan İpera 25 projesi ile İpera Group’un oldu. İpera Group Yönetim Kurulu Başkanı Emre Hayri Baran ile binanın mimarları Ahmet Alataş ve Emre Açar’a ödüllerini seçici kurul üyelerinden mimar Hüseyin Bütüner verdi.

Arkitera İşveren Ödülü’ne 2012 yılında layık görülen diğer işveren ise Ömer Selçuk Baz ve Emine Didem Durakbaşa tarafından tasarlanan TC Merkez Bankası Bursa Şubesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası oldu. Törene TC Merkez Bankası’nı temsilen kimse gelmediği için ödül seçici kurul üyelerinden mimar Can Çinici tarafından sadece binanın mimarları Ömer Selçuk Baz ve Emine Didem Durakbaşa’ya sunuldu. Ömer Selçuk Baz teşekkür konuşmasında Merkez Bankası’na bir sitemi olduğunu belirterek, “Bu zamana kadar tüm yapılarını yarışmayla elde eden Merkez Bankası artık öyle yapmamaya karar verdi,” dedi.

Türkiye’nin İlk Genç Mimar Ödülü 6. Kez Sahiplerini Buldu

Genç mimarların işlerini ve isimlerini duyurmayı, böylece mimari üretimde kendilerine daha çok yer ayrılmasını sağlamayı hedefleyen Genç Mimar Ödülü Türkiye’de ilk kez 2004 yılında verilmeye başlandı. Aday mimarların inşa edilmiş binasından yola çıkılarak, tasarım alanında yaptığı her türlü üretim göz önüne alınarak verilen ödülün Seçici Kurulu bu sene mimar Gökhan Avcıoğlu, Ömer Selçuk Baz, Arda İnceoğlu, Nurbin Paker Kahvecioğlu ve Mehmet Kütükçüoğlu gibi değerli isimlerden oluştu.

Bu sene ödülün Seçici Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucu 3 isim Genç Mimar Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Genç Mimar Ödülü’nü almak üzere Mert Eyiler ile arkiZON Mimarlık Ortakları Emin Balkış ve Elvan Çalışkan sahneye davet edildi. Mert Eyiler ödülünü 2011 Genç Mimar Ödülü’nü kazanan Ömer Selçuk Baz’ın elinden aldı. Ödülün diğer sahipleri olan arkiZON Mimarlık ortakları Emin Balkış ve Elvan Çalışkan’a ödüllerini ödülün seçici kurul üyelerinden mimar Nurbin Paker Kahvecioğlu verdi.

Emeği Geçen Herkese Teşekkür

Törende Arkitera Genç Mimar, İşveren ve RAF Yapı Malzemesi Ödülleri’nin sahiplerini bulmasında büyük emeği geçen Seçici Kurul üyelerine de teşekkür sertifikaları takdim edildi.

Özlem Gürses’in, tüm ödül sahiplerini ve seçici kurul üyelerini toplu fotoğraf çekimi için tekrar sahneye davet etmesinin ardından Arkitera Ödülleri Töreni’nin kapanışı yapıldı. Gece, davetlilerin de katıldığı keyifli bir kokteylin ardından sona erdi.

Etiketler

Bir cevap yazın