“Yanlış Anlaşıldı, Saray SİT Alanında Değil”

Danıştay, SİT alanı olan Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kaçak olduğunun bir kez daha tescillendiği yönünde yorumlanan kararının sarayla ilgisi olmadığını açıkladı.

Danıştay İdari Dava daireleri Kurulu, tarihi SİT alanlarında kamu binaları yapılması ilke kararının yürütmesini, ‘hukuka aykırı’ olduğu gerekçesiyle durdurmuştu. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, kararın tarihi SİT alanda inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı için de yürütmeyi durdurma anlamına geldiğini savunmuştu.

Ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 9 Şubat 2015 tarihli kararının, medyadaki bazı iddiaların aksine, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgisinin olmadığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Danıştay 14. Dairesi, Cumhurbaşkanlığı hizmet binasının yer aldığı alana ilişkin 22 Şubat 2014 tarihli kararla, yerel mahkemenin tarihi SİT statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlem hakkında verdiği iptal kararının yürütmesini durdurdu. Yüksek Mahkemenin bu kararının gerekçesinde, Beştepe’deki alanın tarihi SİT özelliklerini taşımadığının açıkça ifade edildiği belirtildi. Bunun ise Cumhurbaşkanlığı hizmet binasının bulunduğu alanın tarihi SİT alanı niteliği taşımadığının yargı kararıyla zaten sabit olduğu anlamına geldiği vurgulandı.

Dolayısıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun ‘Tarihi SİTler, Koruma ve Kullanma Koşulları’ ilke kararında yer alan ‘Kamu Hizmet Yapıları’ ibarelerinin yürütülmesinin durdurulması hakkında verdiği kararın, zaten yargı kararıyla tarihi SİT alanı olmadığı açık olan Cumhurbaşkanlığı hizmet binasını hiçbir şekilde ilgilendirmediği kaydedildi.

Etiketler

Bir cevap yazın