Vietnam’da Doğa ile Etkileşimi Teşvik Eden Çevreci Bir Anaokulu: ecoKid

LAVA, Vietnam'da aktivite tabanlı öğrenme ve doğa ile etkileşimi teşvik eden çevreci bir anaokulu tasarladı.

Vinh kentinde bulunan ecoKid isimli okul yapısı, açık ve kapalı alanlar barındıran, köprülerle birbirine bağlanmış, yarım daire formunda 3 ayrı binadan oluşuyor.

EcoKid projesi için LAVA, binaları çevredeki kentsel peyzaj ölçeğiyle bağlamlandırmış. Yapıların kavisli formu, iç mekanları odak noktaları farklı olan avlularla birleştirirken, bitişikteki göl manzarasının en üst düzeye çıkarılmasına olanak sağlıyor.

Ana renklerde çerçevelenen dairesel pencerelerin boyut ve yükseklikleri değişiklik gösteriyor, bu değişiklik farklı yaş gruplarının ihtiyaçlarını yansıtıyor. Beyaz arka plandaki renkli çerçeveler, okulu çocuklar için çekici bir mekan haline getiriyor.

EcoKid bina düzeni, alanı her noktada doğaya bağlayan üç avlu / oyun alanı oluşturuyor. Fiziksel gelişim ise, açık ve kapalı oyun alanları, sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eden bir spor merkezi ve yüzme havuzu ile besleniyor.

“Tasarım dili – organik şekiller, basit mimari çizgiler, ana renkler, yaşa göre kodlanan farklı cepheler / pencereler – tamamen büyümeyle ilgili. Bizi, öğretme ve öğrenme şeklimizi sorgulamaya zorlayan gelecek nesiller için çocuk dostu bir eğitim projesi. Önde bir öğretmen ve sırada dinleyen çocuklar yerine keşfin, merakın, doğa ile etkileşimin ve aktivite temelli öğrenmenin çocukların bütünsel gelişimini desteklemeye teşvik ettiği bir öğrenme ortamı yarattık. Bu vizyon, doğaya ve onun eğlenceli dünya keşfine ilham veren yapısal geometrilerine dayanan bir tasarım dili ile gerçekleşti.”

Etiketler

Bir cevap yazın