Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu İçin Yapılan Açık Çağrıda İkinci Aşamaya Geçen Projeler Belirlendi

Venedik Bienali'nde yer alan Türkiye Pavyonu'nun koordinasyonunu 2007'den beri üstlenen İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), önümüzdeki yıl düzenlenecek 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi'ndeki Türkiye Pavyonu projesinin belirlenmesi için iki aşamalı bir açık çağrı yapmıştı.

Aslı Çiçek, Neyran Turan, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar’dan oluşan Seçici Kurul, ilk aşamada alınan 24 proje başvurusu arasından dördüne, ikinci aşamada değerIendirilmek üzere davet gönderdi. Seçilen projeler şöyle oldu:

> Davetkar İstilacılar: Bir Kamusal Hayat Laboratuvarı
Hülya Ertaş, Laura Muyldermans ve Sander Rutgers

> Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi
Sevince Bayrak ve Oral Göktaş

> OPIFEX
Hakan Tüzün Şengün, Sinan Logie ve Kibele Yarman

> 60 metrekare veya daha az (≤ 60 m2)
Open Urban Practice

Açık çağrının ilk aşamasında projeler, küratoryal temanın geçerliliği, önerilen projenin uygulanabilirliği ve küratoryal ekibin organizasyon yapısına göre değerlendirildi. İkinci aşamada ise başvuru sahiplerinden sergi tasarımı, çalışma yöntemi, basılı malzeme, takvim ve bütçe gibi konularda daha ayrıntılı bir sunum hazırlamaları istenecek. Seçilen proje sahiplerine araştırmalarını derinleştirmek için bir şerefiye verilecek. Ardından proje ekipleri, Seçici Kurul üyeleri ve İKSV ekibine projelerini sunacak.

Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alacak proje, 17 Kasım’da açıklanacak.

Türkiye Pavyonu projesinin seçim süreci ve Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’yle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.

Etiketler

Bir yanıt yazın