VELUX BLL Awards Sonuçlandı

Bu sene altıncısı düzenlenen ve yedi ülkeden toplam 125 projenin katıldığı VELUX BLL Awards sonuçları açıklandı. 

Bulgaristan, Bosna-Hersek, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Türkiye olmak üzere yedi ülkenin katıldığı yarışmaya toplam 125 proje katıldı. VELUX’un düzenlediği “Bringing Light to Life Architectural Awards” yarışması ile; özellikle Orta ve Doğu Avrupa ülkelerindeki mimarları, gün ışığını yaşamın ve konforun merkezi olarak düşünmeleri konusunda teşvik etmek amaçlandı.

Yarışmada; Tekil Evler (Family Houses), Toplu Konutlar ve Ticari Yapılar (Residental and Public Buildings) ve Tadilat – Restorasyon (Renovations) olmak üzere üç farklı kategoride projeler değerlendirildi. Büyük ödülü Bulgaristan’dan HO_RA Mimarlık, “Guest Houses” projesi ile kazandı. Yarışmaya Türkiye’den toplamda üç farklı kategoride on yedi proje katıldı.

Bu yıl yarışmaya ilk kez katılan Türkiye; Kerem Piker Mimarlık’ın “KK House” projesiyle “Tekil Evler” kategorisinin kazananı oldu. Yarışmanın “Toplu Konutlar ve Ticari Yapılar” kategorisinin kazananı “Parents’ House” projesiyle Bosna Hersek’ten Normal Arhitektura olurken, “Tadilat – Yenileme” kategorisinin kazananı Sırbistan’dan “Gundulicev venac Beograd” projesiyle Danilo Nedejkovic – Ela Nesic ekibi oldu.

Jüri üyelerinin, katılımcı ülkelerin kıymetli mimarlarından seçildiği yarışmada jüri üyesi olarak Türkiye’yi,  Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık’tan Kerem Erginoğlu temsil etti. Ödül töreni, Sırbistan’ın Belgrad şehrinde 13 Şubat 2020 tarihinde yapıldı. Kerem Piker sahnede ödülünü Kerem Erginoğlu’ndan aldı.

Tüm bu kategori kazananlarının yanı sıra Türkiye’ye jüri özel ödülü kazandıran projeler ise şöyle:

– Chinimachin Museum, Bayburt – Salon Architects, Alper Derinboğaz
– Kartal Weekend House, İstanbul – Tamirci Architects, Can Tamirci
– Public Library Cirpici Design Incubation Campus, İstanbul -  Dego Studio + CETT, Volkan Taşkın, Özge Meriç + Tuba Kara

Yarışmaya katılan projeleri incelemek için tıklayınız.

Sofya kentinin ev sahipliğinde gerçekleşecek Bringing Light to Life 2020 için kayıt süreci Ekim ayında başlayacak.  Yarışmayla ilgili tüm detayları buradan takip edebilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın