Ulus Çarşı Projesi için birçok önemli mimarlık yapısı yok edilecek

Ulus Çarşı Projesi yapmak üzere, tümü yarışma ile elde edilmiş yapıların oluşturduğu Ulus Meydanı'nı da içeren ada yok edilmek isteniyor.

Yıkılması düşünülen yapıların arasında 1937 tarihli Robert Oerley tasarımı Hal Binası, 1947 yılında Nezih Eldem tarafından tasarlanmış olan Belediye Binası ve 50 yıldır Ulus Meydanı’nın kimliğini oluşturan Ulus Meydanı İşhanı da bulunuyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin gerçekleştireceği etkinlik için 8 Ocak 2005 Cumartesi Saat 14:00’de Heykel’de buluşacak olan Ankaralılar duruma karşı çıkacak.

Yıkılacak Binaların Tümü Yarışma ile Elde Edilmiş

1947, Ankara Belediyesi Ticaret Evi
Yarışmayı Çıkaran Kurum: Ankara Belediyesi
1. Ödül: Nezih Eldem
2. Ödül: Reha Ortaçlı, Fethi Tulgar
Mansiyon: Adnan Onaran, Yıldız Tolun
Mansiyon: Orhan Tolon
(Arkitekt 1947/05-06, Sf. 150)

1954, Ulus Meydanı İşhanı
Yarışmayı Çıkaran Kurum: T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü
Jüri Üyeleri: Kemal Aygün, Feyyaz Köksal, Feridun Kip, Ahsen Yapaner, Orhan Safa, Mesut Gün, İsmail Devletkuşu, Orhan Alsaç, Ali T. Güran, Muzaffer Til, Cevdet Erbek
1. Ödül: Orhan Bozkurt, Orhan Bolak, Gazanfer Beken
2. Ödül: Osman Mörel, Ahmet Keskin
3. Ödül: Atilla Arpat, Doğan Kuban, Hande Çağlar, Nejat Rona
1. Mansiyon: Bülent Berksan, Melahat Topaloğlu, Mehmet Ali Topaloğlu
2. Mansiyon: Naki Arpacıoğlu
3. Mansiyon: Affan G. Kırımlı
4. Mansiyon: Ayhan Tayman
5. Mansiyon: İsmet Efe
6. Mansiyon: İlhan Ağan, Fikret Kılıççöte
(Mimarlık, 1952/05-06, Sf. 29-31, 38-40)

1967, Anafartalar Çarşısı
Yarışmayı Çıkaran Kurum: Ankara İmar ve Emlak İşletmesi T.A.Ş.
Jüri Üyeleri: Cemal Göktan, Orhan Eren, Medeni Berk, Sabahattin Tulga, Cemil Topçubaşı, Ertuğrul Menteşe, Talat Özışık, Mithat Erçetin, Recai Akçay, Cihat Burak, Sururi Sayarı, Yunus Erk, Arif Belit, Reha Ortaçlı, Turgut Tuncay
1. Ödül: Ferzan Baydar, Affan Kırımlı, Tayfur Şahbaz
2. Ödül: Can Egeli, Yılmaz Sanlı
3. Ödül: Kadri Kalaycıoğlu, Vedat Yalçınkaya, Ertuğrul Özakdemir
1. Mansiyon: Maruf Önal, Şahap Aran
2. Mansiyon: İrfan Bayhan, Gazanfer Erun, Necip Özsan
3. Mansiyon: Engin Özdiner
4. Mansiyon: Şevket Güran, Matboz Koçpulos, Vanuglos Linmerspulos
5. Mansiyon: Semra Dikel, Orhan Dikel
(Mimarlar Odası Arşivi)

1957, Modern Çarşı (Sınırlı)
Yarışmayı Çıkaran Kurum: Ankara Valiliği ve Serbest Tüccarlar Anonim Ortaklığı
1. Ödül: Rıza Aşkan
(Arkitekt, 1957/04, Sf. 154-156)

1967, Ankara Ulus Meydanı Çarşı ve Büro Binaları
Yarışmayı Çıkaran Kurum: Ankara Valiliği
Asli Jüri Üyeleri: Orhan Alsaç, Şevki Vanlı, Neriman Birce, Sabih Öke, Ferzan Baydar, Vahit Erhan, Muammer Özdemir
Yedek Jüri Üyeleri: Uğur Gündeş, İhsan Önen
Danışman Jüri Üyeleri: Celalettin Coşkun, Sadettin Tuğrul Cemaligil, Ekrem Ceyhun, Mesut Gün, Adnan Kocaaslan, Faruk Kaygısız
Raportör: Yaşar Çehreli
1. Ödül: Semra Dikel, Orhan Dikel
2. Ödül: Suat Taftalı, Atilla Taftalı, Selami Cömertoğlu
3. Ödül: Sedat Erberk, Erhan Eran, Mehmet Çubuk
1. Mansiyon: Vedat Dalokay, Özdemir Çakıner
2. Mansiyon: Doğan Tekeli, Sami S. Sisa
3. Mansiyon: Metin Hepgüler, Tamay Sütmen
4. Mansiyon: Birsen Doruk, Teoman Doruk, Hayık Kaplanoğlu, Cevat Dayanıklı
5. Mansiyon: Fikret Cankut
(Mimarlık, 1967/05, Sf. 2) (Mimarlık, 1967/07, Sf. 15-25, 34, 35) (Mimarlar Odası Arşivi)

Etiketler

Bir cevap yazın