Türkiye’nin Ürün Dergisi RAF 10. Yaşını Kutluyor

RAF Ürün Dergisi, 10 yılına özel sayısıyla okuyucusunun karşısında. “10 Yıl, 60 Kapak” adlı özel ekimizde, 2005’ten bu yana yayınlanan kapakları, tasarımcılarının anlatımıyla birlikte bulabilirsiniz.

60 Kapak Tasarımcımıza RAF Hakkındaki Düşüncelerini Sorduk
Kapak tasarımlarını anlatmalarının yanı sıra RAF hakkındaki düşüncelerini de sorduğumuz tasarımcılarımızdan bazılarının cevaplarını haberimizde okuyabilirsiniz. 

RAF’ın İlk Sayısını Ömer Kanıpak Tasarlamıştı

Mimarlık ve tasarım dergilerinin ek gelir üretmek için ürün ve firma tanıtım metinlerini içeriklerine eklemesi ile aynı zaman diliminde düşünüldü RAF Ürün Dergisi. Mimari projelerden ve haberlerden önce maruz kaldığınız bu dağınık ve rastlantısal bilgileri daha derli toplu mimarlara ulaştırmak ana hedefti. Bu amaçla tasarlanan RAF, sadece ürün tanıtımlarının yer aldığı ve mimarlara ücretsiz dağıtılacak bir dergi, Türkiye’de, hatta belki de dünyada bile ilk defa düşünüldü ve uygulandı. 10 yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürülebildiğine göre önemli bir boşluğu dolduran oldukça yaratıcı bir yayın projesi oldu RAF. Salt inşaat sektörüne hitap eden ürünlerin tanıtımlarından oluşan bir dergi için de görsel kimliği ile oldukça sade ve dikkat çekici kurgulandı. Sadece siyah beyaz olma şartının en baştan belirlendiği RAF dergisinin kapakları genç tasarımcılar ve mimarlar için yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri mütevazı bir sergi panosuna dönüştü. Oldukça katı ve rasyonel içerik kurgusu sayesinde neredeyse tek bir kişi tarafından yayına hazır hale getirilebilmesi de RAF’ın ekonomik verimliliğini göstermekte. Dergiye eşlik eden web sitesi de rasyonel ve vakit kazandırıcı bir sistemde tasarlandı. Bu sayede basılı derginin ulaşabildiği sınırlar genişletildi ve içerik önemli bir dijital arşive dönüştü. Okuyucunun firmalarla birebir iletişim kurma imkanı da bu sitenin ve dolayısı ile derginin önemli bir kazanımı oldu. RAF’tan çok daha sonra çıkan uluslararası yayınların benzer şekilde ürün tanıtım mecralarını açtığını görmek ve RAF’ın on yıldır kesintisiz yayınlanabilmesi Arkitera’nın bu konuda da oldukça vizyoner bir girişimci olduğunu kanıtlamakta sanırım. 

Emre Erkal 10. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Çevremizi şekillendirirken malzemelerin hangi süreçler ile bir araya geldikleri bilgisi de kullandığımız malzemelerin kendisine dair bilgiler kadar önemli. Bu bilgi; adına yapı kültürü dediğimiz, kendine özgü bir yaşantısı olan kümenin büyük bir bileşenini oluşturuyor. Miras kalıyor, yanlış anlaşılabiliyor, unutulup uykuya dalabiliyor, uzun zaman sonra tekrar uyanabiliyor, kendini geliştirebiliyor ve zamana uydurabiliyor veya bambaşka bir bağlamda yeniden hayat bulabiliyor. 

Alişan Çırakoğlu 11. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Ofisimize her gün onlarca basılı yapı malzemesi tanıtım materyali geliyor. Ne yazık ki bunların çoğu uğraş alanımıza girmeyen malzemelerden oluşuyor. RAF konuda önemli bir boşluğu dolduruyor. Bir markanın RAF’ta yer alması bizim için nitelikle ilgili önemli bir gösterge oluşturuyor. Hem basılı olarak elimize ulaşması hem de online olarak erişilmesi de aradığımız bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor. 

Bünyamin Derman 16. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

RAF ürün dergisi Arkitera Mimarlık Merkezi’nin 2006 yılında yayın hayatımıza kazandırdığı önemli bir dergi. Meslek insanlarının hızla değişen teknolojiler, yeni ürün ve malzemeler hakkında bilgi edinebildiği dergide, ilgilenilen ürünlere ulaşmak da bir o kadar kolay. Sade sayfa düzeni içinde satıcı firmaların iletişim bilgilerini hemen fark ediyorsunuz. Her sayıda Türkiye’deki bir yapının tanıtılması da nihayetinde yapının da bir ürün olduğu düşünülürse oldukça anlamlı. 2008 yılından bu yana malzeme üreticilerine verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü de. Ayrıca nitelikli üretimleri teşvik ediyor. Kapak tasarımlarının özgünlüğü de dergiyi ayrıcalıklı kılıyor. 

Atilla Kuzu 25. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

RAFdergisinin özellikle kapak tasarımları ile içeriğinden çok daha fazla ilgi odağı olması ve tabii içeriği ile de sektör ile ilgili tüm güncel, yenilikçi materyalleri tanıtması ve tüm bunların yani sıra motivasyon sağlayıcı, özendirici ödülleri ile bundan sonraki yıllar boyunca da sektörün ilgi odağı olmayı sürdüreceğini düşünüyor ve diliyorum.

Hüseyin Yanar 29. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Eminim birçok kişi gibi, herhalde bu derginin en çok sevilen, dikkat çeken taraflarından biri en baş sayfası, yani kapağı. Bu sayfanın farklı farklı tasarımlarla yapılması, farklı tasarımcıların ellerinden çıkması çok yerinde ve de ne güzel. Her şey onunla, bu baş sayfanın tasarımıyla başlıyor. Sanki bu bir kitabın açılış cümlesi oluyor ve düşündürüyor, kim bilir kimlerin, hangi tasarımcıların elinden nasıl çıkmıştır dedirtiyor. Her birinin yapılış hikayelerini bilmek ise daha da anlamlı. Bu kapak adeta bir ön sözü andırıyor. Kitabın bu önsözün arkasındaki sayfaları ise daha da başka bir hikayenin parçaları oluyor. Tasarımcıların farklı farklı yorumları ile kurulacak iç ve dış dünyalara katkıda bulunacak farklı ölçeklerdeki fragmanları farklı farklı detaylar ve malzemeler art arda sıralanıyor. Yani belli aralıklarla, her ay sanki tasarımcı olarak bir çarşının içine, onun kapısından giriyorsunuz ve etrafa şöyle bir bakınıyorsunuz. Seçmek, yorumlamak, almak, almamak, beğenip beğenmemek tamamen sizin tasarımınızla ya da yapacaklarınızla ilgili, kurduğunuz dünyanın yorumuyla da ilgili bir şey. RAF işte böyle bir pazar yerinde sanki yan yana getirilmiş, sıralanmış birçok ürünün mekanı. Periyodik olarak çıkan, aylar, yıllar içinde biriken ve zaman içinde geriye dönülüp tekrar bakılacak, hatta değerlendirilecek fragmanlarının bir parçası. Yıllar içinde büyüyen ve daha da büyüyecek bir koleksiyon. 

Hüseyin Kahvecioğlu 32. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

RAF Ürün Dergisi, yapı malzeme ve sistemleri için zengin bir başvuru kaynağı olarak, sektörel yayıncılık içinde ayrışan bir konumda. Özellikle yeni malzeme ve sistemlerin takibi açısından pratik ve yararlı. Malzeme tanıtımı yanında, proje yayını da içermesi ve yayınlanan projelerin nitelikli bir seçime konu olması derginin olumlu yönlerinden. Zaman içindeki yayınlardan oluşan genel arşivin açık kaynak olarak dijital erişime açık olması, bir diğer önemli konu. 

Ersen Gürsel 44. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Ocak 2016 da 60. sayısını çıkararak kesintisiz yayınını sürdüren RAF dergisini öncelikle kutlarım. Dergi; yapı teknolojisi, yapı malzemeleri, mimari tasarım birlikteliğinden oluşan özgün projelere yer vererek mimarlar için önemli bir kaynak yayındır. 

Uğur Tanyeli 47. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

RAF, dünyanın hemen her yerinde çok sayıda örneği olan bir ürün tanıtım dergisidir. Kendi işini başarıyla yaptığına kuşkum yok. Üstelik kendi varoluşsal amacını inkar etmeme dürüstlüğünü gösterdiği ve neyse o olarak gözüktüğü için kutlanabilir de… Reklam merkezli sponsorlu veya sponsorsuz benzer dergilerin çoğu zaman pseudo-entelektüel içerik edinmeye çabalamasının aksine, RAF bunu yapmıyor. 

Sıddık Güvendi 56. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Nitelikli malzeme ve çözümlerle mimarlık ofislerini buluşturan, malzemeyi tanıma ve ulaşma konusunda işimizi kolaylaştıran bu yayının uzun yıllar devam etmesini dilerim. 

Cihan Sevindik 57. RAF Ürün Dergisi’nin Kapağını Tasarladı

Mimarlık ofislerinin ve ilgililerin, farklı ölçeklerdeki projelerinde kullanabilecekleri malzemelerin, en güncel hali ile ve periyodik olarak ulaşabildikleri ifadeli bir yayında toplanması, büyük bir kolaylığı da beraberinde getiriyor. Ek olarak derginin grafik dili ve yalın biçimlenişi, bilgiye ulaşmanın kolay ve hızlı bir yolunu kullanıcılara sunarak, abartılı reklam cümlelerinden uzak, anlaşılabilir bir yayın olmayı tercih ediyor. 

10 yıldır bizi destekleyen tüm iş ortaklarımıza teşekkür ederiz. Hep birlikte nice yıllara!

Etiketler

Bir cevap yazın