Türkiye’deki En İyi 100 Mimari Eser

Hürriyet Pazar'ın Türkiye'nin "En İyi 100 Türk Filmi", "En İyi 100 Albüm", "En İyi 100 Türk Romanı"nı belirlediği listesinde sıra "En İyi 100 Mimari Eser"e geldi.

Uğur Vardan ve Güliz Arslan, “En İyi 100 Mimari Eser”in nasıl belirlendiğini şu cümleler ile özetliyor:

Mimarlık, tarihsel açıdan uğradığımız bütün duraklardan çok çok daha eski. İnsanın varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, dokunuşu upuzun bir sürecin ifadesi. Doğanın fiziksel koşullarından korunma çabası, başını sokacak bir mekân arayışı, sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimi derken basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye onca yapı insanların, toplulukların, ait oldukları coğrafyaların da bir ifade biçimine dönüştü. Üzerinde yaşadığımız Anadolu da sayısız medeniyetin tanığı. Dolayısıyla mimarlık serüveninin de… Bu açıdan ‘En İyi 100 Mimari Eser’ soruşturmamızda 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Bu parantezin içinde antik çağ, Roma, Selçuklu, Osmanlı ve tabii ki Cumhuriyet dönemi mimarisi vardı. Jüri bu çağların ifadesi olan yapıları (tek ya da çoğul) kendi mimarlık anlayışları ve beğenileri doğrultusunda seçti. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi.

Not: Soruşturmamızda çeşitli nedenlerden dolayı hatıralarımızdan olmasa da fiziksel çevreden silinmiş, yıkılmış, hayatı sona ermiş yapılar yer almadı. 100’lük tablo, varlığını hali hazırda sürdüren yapılardan oluştu.

En İyi 100 Mimari Eser

 1. Ayasofya
 2. Selimiye Camii
 3. Divriği Ulu Camii
 4. Süleymaniye Camii
 5. Aspendos
 6. Göbeklitepe
 7. Atatürk Kültür Merkezi
 8. Topkapı Sarayı
 9. Anıtkabir
 10. Florya Atatürk Köşkü
 11. ODTÜ Mimarlık Fakültesi
 12. Sümela Manastırı
 13. Türk Tarih Kurumu
 14. Haydarpaşa
 15. Celsus Kitaplığı
 16. Amcazade Yalısı
 17. İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ)
 18. İshak Paşa Sarayı
 19. TBMM Camii
 20. Rüstem Paşa Camii
 21. SSK Zeyrek Tesisleri
 22. Kapalıçarşı
 23. Sokullu Mehmet Paşa Camii
 24. Yerebatan Sarnıcı
 25. Botter Apartmanı
 26. Çatalhöyük
 27. Şemsi Paşa Camii
 28. Bursa Ulu Camii
 29. Dolmabahçe Sarayı
 30. Galata Kulesi
 31. Ankara Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi
 32. Büyük Postane
 33. Kariye
 34. Mağlova Su Kemeri
 35. Milli Reasürans Çarşısı
 36. ODTÜ Kampüsü
 37. Edirne II. Beyazıt Külliyesi
 38. Bodrum Demir Evleri
 39. Beyşehir Eşrefoğlu Camii
 40. Karatepe Kazı Alanı Saçakları
 41. Osmanlı Bankası Müzesi (Salt Galata)
 42. Süleymaniye Külliyesi
 43. İstanbul Surları
 44. Didim Apollon Tapınağı
 45. Mihrimah Sultan Camii
 46. Taut Evi
 47. Türk Dil Kurumu Binası
 48. Diyarbakır Kalesi, Surları ve Hevsel Bahçeleri
 49. Sancaklar Camii
 50. Akdamar Kilisesi
 51. Bursa Yeşil Camii
 52. Efes Antik Kenti
 53. Büyükada Anadolu Kulübü
 54. İstanbul Üniversitesi Fen, Edebiyat Fakültesi
 55. Ani Harabeleri
 56. Erzurum Çifte Minare
 57. TBMM
 58. Ankara Garı ve Gazinosu
 59. İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü
 60. Büyükada Rum Yetimhanesi
 61. Sultanhanı Kervansarayı
 62. Artemis Tapınağı
 63. Şeyh Zafirin Türbesi ve Kitaplığı
 64. Afrodisyas Antik Kenti
 65. Ahlat Selçuklu Mezarlığı
 66. Bergama Açıkhava Tiyatrosu
 67. Taşkışla
 68. İş Bankası Eski Genel Müdürlük Binası
 69. Nemrud Dağı Antiochus Anıt Mezarı
 70. Sergios Bakhos (Küçük Ayasofya)
 71. Deyrülzafaran Manastırı
 72. Sagalassos
 73. Mimar Vedat Tek Evi
 74. Rumelihisarı
 75. Hattuşa
 76. Hukukçular Sitesi
 77. Ankara Sergi Evi
 78. Birgi Çakırağa Konağı
 79. Priene Apollon Tapınağı
 80. Ortaköy Camii
 81. Ayvacık B2 Evi
 82. Bergama Antik Kenti
 83. Harran Kubbeli Evleri
 84. Fener Rum Patrikhanesi / Lisesi / Balat Rum Okulu
 85. İstanbul Hilton Oteli
 86. Amanruya Otel
 87. Bergama Zeus Altarı
 88. Şehzade Camii
 89. Safranbolu Evleri
 90. Kızkulesi
 91. Nuruosmaniye
 92. Sultanahmet Camii ve Külliyesi
 93. Cumhurbaşkanlığı Köşkü
 94. Aya İrini
 95. Bodrum Ahmet Ertegün Evi
 96. Priene Antik Kenti
 97. Çerkezköy ATK Lojmaları
 98. Kılıç Ali Paşa Camii
 99. Rıza Derviş Villası
 100. Üsküdar Şemsi Paşa Külliyesi

Jüri aşağıdaki isimlerden oluşuyordu:

Yaşar Adanalı-Şehircilik uzmanı, Zeynep Ahunbay-Akademisyen, Zafer Akay-Mimarlık tarihçisi, Günkut Akın-Akademisyen, Nüzhet Albayrak-Mimar, T. Elvan Altan-Akademisyen, Burçin Altınsay-Mimar, Suat Apak-Akademisyen, Ahmet Zeki Apalı-Rehber, Emre Arolat-Mimar, Deniz Aslan-Mimar, Işık Aydemir-Akademisyen, Olcay Aydemir-Mimar, İmre Azem-Akademisyen, Aydan Balamir-Akademisyen, Afife Batur-Akademisyen, Oğuz Bayazıt-Mimar, Cengiz Bektaş-Mimar, İhsan Bilgin-Akademisyen, Cânâ Bilsel-Akademisyen, Burak Boysan-Mimar, Sibel Bozdoğan-Mimarlık tarihçisi, Cafer Bozkurt-Mimar, Ragıp Buluç-Mimar, Müge Cengizkan-Mimar, Levent Çalıkoğlu-Eleştirmen, Hasan Çalışlar-Mimar, Feride Çiçekoğlu-Yönetmen/ Mimar, Pelin Derviş-Mimar, Atillâ Dorsay-Film eleştirmeni/Mimar, Boğaçhan Dündaralp-Mimar, Oya Eczacıbaşı-Sanat kurumu yöneticisi, Ömer Erbil-Gazeteci, Cem Erciyes-Gazeteci, Arzu Erdem-Akademisyen, Kerem Erginoğlu-Mimar, Alev Erkmen-Akademisyen, Erol Evgin-Sanatçı/Mimar, Sinan Genim-Mimar, Murat Germen-Sanatçı/Mimar, Ali Esad Göksel-Mimar, Korhan Gümüş-Mimar, Ertuğrul Günay-Eski Kültür Bakanı, Deniz Güner-Akademisyen, Serhan Güngör-Rehber, Melkan Gürsel-Mimar, Sevinç Hadi-Mimar, Tülin Hadi-Mimar, Doğan Hızlan-Gazeteci, Selim İleri-Yazar, Cem İlhan-Mimar, Cüneyt Kabuloğlu-Mimar, Hüseyin Kahvecioğlu-Akademisyen, Atilla Kangüleç-Mimar, Ömer Kanıpak-Mimar, Gökhan Karakuş-Mimar, Hakan Kıran-Mimar, Mehmet Konuralp-Mimar, Tansel Korkmaz-Akademisyen, Vasıf Kortun-Küratör, Sait Ali Köknar-Akademisyen, Ahmet Turan Köksal-Mimar, Doğan Kuban-Mimarlık tarihçisi, Mehmet Kütükçüoğlu-Mimar, Sinan Omacan-Mimar, Ebru Elvan Omay-Akademisyen, İlber Ortaylı-Tarihçi, Seda Özen-Mimar, Lale Özgenel-Akademisyen, Ahmet Özgüner-Mimar, Süha Özkan-Mimarlık eleştirmeni, Ertuğrul Özkök-Gazeteci, Oğuz Öztuzcu-Mimar, Nurbin Paker-Akademisyen, Gülsün Sağlamer-Akademisyen, Yıldız Salman-Akademisyen, Nevzat Sayın-Mimar, Cem Sorguç-Mimar, Metin Sözen-Akademisyen, Firuzan Melike Sümertaş-Mimar, Hakan Tüzün Şengün-Mimar, Görgün Taner-Sanat kurumu yöneticisi, Gülsün Tanyeli-Akademisyen, Uğur Tanyeli-Akademisyen, Mete Tapan-Akademisyen, Doğan Tekeli-Mimar, Saffet Emre Tonguç-Rehber, Han Tümertekin-Mimar, Banu Uçak-Mimar, Ertuğ Uçar-Mimar, Belkıs Uluoğlu-Akademisyen, Yeşim Ustaoğlu Yönetmen/Mimar, Ahmet Ümit-Yazar, Uğur Vardan-Gazeteci, Aydan Volkan-Mimar, Nejat Yavaşoğulları-Müzisyen/Mimar, İhsan Yılmaz-Gazeteci, Ömer Yılmaz-Mimar, Atilla Yücel-Akademisyen, Özcan Yüksek-Gazeteci

Yaptıkları seçimleri http://www.hurriyet.com.tr/hepsi-birer-saheser-en-iyi-100-mimari-eser-jurisinin-secimleri-40555326 adresinde bulabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın