“Türkiye AKP afeti riski altında”

Mimarlar Odası "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı"nın, 14 Mart 2012 Çarşamba günü, komisyonlarda bile görüşülmeden geçirilmek istendiğini vurgulayarak, Türkiye'nin AKP afeti riski altında olduğunu ileri sürdü.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, Van depreminin hemen sonrasında Başbakan’ın Kentsel Dönüşüm Yasası olarak ifade ettiği Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın, 14 Mart 2012 Çarşamba günü, komisyonlarda bile görüşülmeden, Meclis gündemine alınarak ışık hızıyla geçirilmek istendiği ifade edildi. Türkiye’de 19 milyon yapı stokunun 9-11 milyonunu ilgilendiren kanun tasarısının, yurttaşın “can ve mal kaybını önlemek” gerekçesiyle, yurttaşların mülklerine el koymayı beraberinde getiren mülksüzleştirme tasarısı olduğunu ileri süren Mimarlar Odası, her iki binadan birisini ilgilendiren kanun tasarısı ile bütün yapı ve alanlardaki mülk hakkının TOKİ’nin kullanım ve düzenlemesine verilerek TOKİ tek yetkili kurum haline getirildiğini dile getirdi.

“Cumhuriyet dönemi yapıları ortadan kaldırılmak isteniyor”

Afet riski altında olan ya da olmayan tüm mülkler, tarihi ve kültürel varlıklar, ormanlar, mera alanlarının korunması ile ilgili maddelerin geçersiz kalacağını vurgulayan Mimarlar Odası, bu düzenlemeyle Cumhuriyet dönemi yapılarının ortadan kaldırılmak istendiği iddia etti.
Mimarlar Odası açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

“Sağlam yapılarınıza el koyulduğunda, dava açabilirsiniz ama bu davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez ibaresi ile yargı sürecine müdahale edilmektedir. Yapınızın yıkılmasına karar verildiğinde, eğer yıkmazsanız, devlet tarafından yıktırılacak ve yıkım masrafları mal sahibine ödetilecektir. Yapınızı yıktırmamak için direnemeyeceksiniz, aksi halde hakkınızda suç duyurusunda bulunulacak. Mülkünüzün afet riski altında olup olmadığına Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndaki 5 kişi karar verecek, itirazlarınız da aynı Bakanlığa yapılacak. Binamız depreme dayanıklı benimki yıkılamaz diyemeyeceksiniz, Bakanlık gerekli gördüğünde yıkabilecek, kamulaştırabilecek, kamulaştırma değerleri, reel değerler üzerinden değil, emlak vergisi bedelleri üzerinden yapılacak.”

Bu kanun tasarısı, tam anlamıyla AKP Hükümeti tarafından Türkiye’nin tüm mülklerini, değerlerini, anayasal haklarını yok eden, ilgili tüm mevzuatı iptal eden, toplumsal sosyal ve hukuksal bir afet yaratacak kanun tasarısı olduğunu ileri süren Mimarlar Odası açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Türkiye Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı ile AKP Afeti riski altındadır, bu tasarıya karşı tüm kamuoyunu, tasarının geri çekilmesi için, tasarının TBMM’de görüşülmeye başlanacağı gün olan 14 Mart 2012 Çarşamba günü saat 12.30’da TBMM Dikmen kapısındaki basın açıklamasına davet ediyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın