Türk Büyükelçiliğine Yeni Bina

Geçici bir binada hizmet veren Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nin yakında yeni bir adresi olacak. Tarihî arazide inşa edilecek binanın sembolik temel atma töreni yapıldı.

Tiergarten semtindeki tarihi arazide inşa edilecek binanın sembolik temel atma töreni Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet tarafından yapıldı. Türkiye’nin yeni Berlin Büyükelçiliği’nin sembolik temel atma törenine, Büyükelçisi Acet’in yanı sıra projeyi yürüten Osnabrück merkezli Köster firmasının yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Türkiye’ye Yakışır Bir Bina”
Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, törende yaptığı konuşmada,”Bu tarihi günde çok heyecanlı olduğunu” söyledi. “Berlin birleştikten sonra dünyanın cazibe merkezi olmaya başladı” diyen Acet, özellikle mimari alanda Berlin’in çok önemli gelişmeler kaydettiğini, bu binayla Berlin’in mimari güzelliklerine bir katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Acet, “Mimarlarımızla, mühendislerimizle, bizler yıllarca emek verip, buraya, Berlin’e yakışır, fakat aynı zamanda Türkiye ve buradaki Türklere de yakışır bir bina inşa etmek istiyoruz” dedi.

Berlin’de birçok ülkenin büyükelçiliğinin bulunduğu Tiergarten semtinde inşa edilecek yeni binanın yaklaşık 5 bin metrekarelik kullanım alanı bulunuyor. Bina, zemin altında iki olmak üzere toplam beş katlı olacak. Büyükelçi Acet, binanın önümüzdeki yıl sonbaharda tamamlanacağını söyledi. Acet, “o zaman benim hayallerim ve bu binanın yapımında katkısı bulunan insanların hayalleri gerçekleşmiş olacak” şeklinde konuştu.

Tarihi Arazide Yeni Bina
Berlin’in Tiergarten ile Hildebrand caddelerinin kesiştiği köşede yer alan yeni büyükelçilik binası tarihî bir arazi üzerine inşa ediliyor. 1918 yılında Osmanlı Devleti tarafından satın alınan ve büyükelçilik olarak kullanılan bina, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna doğru bombardımanda yıkılmıştı. Almanya’nın savaş sonrasında bölünmesiyle, 1950-1999 yılları arasında Bonn’da faaliyet gösteren Türk Büyükelçiliği, Berlin’in başkent olmasının ardından 1999’da taşınmıştı. Berlin’deki Türk Büyükelçiliği’nin yeni binası, Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük temsilciliği olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın