Tunç Soyer Yeni Belediye Binası için İEKKK’yi Topladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin yıkılan ana hizmet binasının yerine yapılması planlanan “Şehir Meclisleri Binası” için İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nu topladı. Başkan Soyer, “Bir bina değil, demokrasi anıtı yapmış olacağız” dedi.

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ev sahipliğinde 30 Ekim İzmir depreminin ardından hasarlı olduğu için yıkılan İzmir Büyükşehir Belediyesi ana hizmet binasıyla ilgili toplandı. Toplantıda yıkılan yapının yerine yapılması planlanan Şehir Meclisleri Binası ve bu bina için bir fikir projesi yarışması açılması hakkında konuşuldu. Başkan Tunç Soyer, Cumhuriyet’in yüzüncü yılına yakışacak şekilde, anıtsal bir meclis binası inşa etmeyi hedeflediklerini belirterek, proje hayata geçmeden önce kentteki paydaşların görüşlerinin değerlendirileceğini söyledi.

Tarihi Konak Meydanı’ndaki kültür miraslarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanması planlanan yapının demokrasiyi temsil edeceğini ifade eden Başkan Soyer, “Buca’da Şahin Tepesi’nde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı anısına bir demokrasi anıtı yapmak istiyorduk. Fakat konuştukça biz niye bir anıt yapıyoruz dedik. Biz madem demokrasiyi tarif etmek istiyoruz, öyle bir bina yapalım ki demokrasiyi tarif etsin. Demokrasi binası, anıtın kendisi olsun dedik. İçindeki fonksiyonlarıyla, tasarımıyla, kullanım alanlarıyla, kürsüleriyle, meclis salonlarıyla bir demokrasi anıtı olsun. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken yapacağımız anıt, kendi başına demokrasiyi tarif eden bir meclis binası olsun. Çünkü meclis demokrasinin temel taşı. Biz aslında bir bina değil, demokrasi anıtı yapmış olacağız” dedi.

Başkan Soyer, yapılacak binanın Hükümet Konağı’ndan daha büyük olmayacağını belirterek “Bu, butik bir bina olacak. Ancak butik de olsa cazibesi yüksek, insanları merak ettiren bir yapı olmalı. Dış mimarisi de önemli. Bu aynı zamanda geleceğe ışık tutacak bir yapı olmalı” diye konuştu.

Konak Meydanı’ndaki kamu binaları başta olmak üzere diğer binaların da benzer şekilde dönüşüme girmesi gerektiği görüşüyle ilgili konuşan Başkan Soyer, “Burası İzmir’in kalbi. Sadece coğrafi olarak merkezi değil, algı olarak da merkezi. Bizim bu bütün kamu binalarını taşıyacak yerimiz var ama Konak Meydanı bir tane. Konak Meydanı’na çok daha sahip çıkmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer’in ardından Jüri Başkanı Mimar Nevzat Sayın “Bir Uygarlık Odağı Olarak Şehir Meclisleri Binası İçin Fikir Projesi Yarışması” hakkında sunum yaptı. Sayın, “İzmir hem Anadolu için hem Akdeniz için çok büyük bir öneme sahip. Şehir Meclisleri Binasının Konak’ta olmasının amacı, İzmir’in kalbinde yaşayan anıtsal bir yapı yapmak. Bu yapıdan önce orada var olmuş kıymetli yapıların ve nesnelerin oluşturacağı bir sivil meydan fikrinin, İzmir için bulunmaz bir fırsat olacağı düşüncesindeyim. Burası sadece belediye meclisinin değil,  herkesin kullanımına açık, sivil hayatın, düşüncelerin paylaşıldığı bir mekan olacak” diye konuştu.

Sunumun ardından söz İEKKK üyelerine bırakıldı. Konak Meydanı’nda İzmir’e yakışan estetik bir yapının yer alacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren İEKKK üyeleri, yapının kullanımı ve özellikleriyle ilgili fikirlerini aktardı.

Kaynak 
Etiketler

2 yorum

  • Uğur YILDIRIM says:

    Yıkım sürecinde yaşanan süreç, Mimarlar Odası ve DOCOMOMOTr’nin çalışmaları ve ”AZ-ORTA” hasar diye üretilen bir kavramın arkasından kaybedilen bir kent belleği! Ve yerine tüm bu yaşananlara karşın yapılacağı iddia edilen ANIT YAPI! Ülkenin malesef mimarlık kültürü çok düşük, siyasilerinde yaptıklarının arkasında durmak ve yüzleşmek gibi bir alışkanlığı yok. Tunç Bey ne yıkım sırasında ne de yapılması planlanan ANIT YAPI! çalışmalarında ne kadar şeffaf ve katılımcı davrandı bunu sorgulamak gerekli. Gerçi yapının adına ‘DEMOKRASİ ANITI’ denilince bu süreç göz ardı ediliyor. Öte yandan ”Ülkemizin Büyüklüğünü yansıtacak bir külliye yapacağız!” söyleminden de bir adım öteye gidemeyen ideolojik alt yapısı sorunlu bir durum. Enbüyük ADALET SARAYLARINI, EN BÜYÜK KAÇAK SARAYLARI YAZLIK SARAYLARI, UÇAN YÜZEN ATLAYAN HOPLAYAN SARAYLARI yapan erkin peşine takılmış, davranışlarını tekrarlayan bir yönetim anlayışı. Tabi birde konunun teknik boyutu var. Yönetmeliğe uyarlı olmayan bir yarışma, mevcut alanın mülkiyet durumu, Konak Meydan tasarımının bir müelifinin olması, bütçenin nasıl karşılanacağı, zeminde yer alan ve yıkım ihalesine dahil edilmeyen kazıklar (binanın yıkımı içinde bu kazıklarda meydana gelmiş olması muhtemel korozyon dayanak gösterilmiştir.) ve bir çok konu daha. Birde gerçekten saygı duyduğum Arkitera ekibi bu haberi nasıl edindi? Toplantıda Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin sorduğu 8 soru vardı bu kısım atlanmış görünüyor.

Bir cevap yazın