Toplu Ulaşımda Cep Telefonları Bilet Gibi Kullanılabilecek

Akıllı ulaşım altyapı projesi ETS ile cep telefonları artık toplu taşımada bilet gibi kullanılabilecek. Proje 2018 yılı sonu itibariyle pilot uygulama olarak Kadıköy Ayrılık Çeşmesi durağında hayata geçecek.

Avrupa Birliği’nden 4 milyon Avro (18 milyon TL) AR-GE desteği alan uluslararası akıllı ulaşım altyapı projesi ETS, Elektronet AŞ’nin konsorsiyum liderliğinde 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Akıllı Cep Telefonalrı Ulaşım Kartı Olarak Kullanılacak

Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System – ETS), otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullanılan turnike sistemini ortadan kaldırıyor. Yolcular dilerlerse ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek, ulaşım kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde ise yine cep telefonları üzerinden mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabiliyorlar. Üstelik geçiş sırasında yolcular ulaşım kartlarını ya da cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Sistem geçiş yaparken otomatik olarak kişileri algılıyor ve böylelikle turnikeler önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkıyor.

2025’e Kadar Merkez Avrupa’nın Tamamı ETS ile Seyahat Edecek

Pilot uygulamaya geçilmesinin önünde bir engel kalmadığını ifade eden Elektronet AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, “2015 yılında başlayan ve 2018 yılı sonunda tamamlanacak projemizin geçiş kontrol, elektronik ücret tahsilat sistemi, yüz tanıma sistemi, büyük veri yönetimi gibi ana unsurlarının tamamlandı. Pilot uygulama İstanbul’da yapılacak ve başlangıç olarak Fransa, İsveç ve Romanya’da hayata geçmesi planlanıyor. Avrupa Birliği toplu taşıma standartları desteği alacak olan projemizin 2025 yılı sonuna kadar merkez Avrupa’nın tamamında uygulanabileceğini tahmin ediyoruz,” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın