Temel Tipografi – Geometrik, Optik, Organik Formlar

Nilüfer Yeşilyurt tarafından kaleme alınan ve tasarlanan "Temel Tipografi - Geometrik, Optik, Organik Formlar" kitabı YEM Yayın tarafından yayımlandı. Kitap, yeni yazıyüzlerinin tasarlanması aşamasında, başta öğrenciler olmak üzere tasarımcılar için temel bir başvuru kaynağı olma niteliği taşıyor.

Tanıtım metni:

YEM Yayın’ın, Nilüfer Yeşilyurt tarafından kaleme alınan ve tasarlanan Temel Tipografi – Geometrik, Optik, Organik Formlar; adlı yeni kitabı yayımlandı. Kitap, yeni yazıyüzlerinin tasarlanması aşamasında, başta öğrenciler olmak üzere tasarımcılar için temel bir başvuru kaynağı olma niteliği taşıyor.

Temel Tipografi, tasarımcıların, pratikte deneye dayalı olan yeni soyut formlar oluşturarak farklı ifade biçimleri üretmeleri, onlara bu yeni üretimleri ortaya çıkaran süreci karşılayacak yeni anlamlar yüklemeleri, yeni tanımlar ve görsel dinamikler oluşturmaları için gerekli olan altyapıyı oluşturmak amacıyla, yazar tarafından emek-yoğun ve özenli bir çalışmanın sonunda geliştirildi.

 “Tipografi okunmalı, görülmeli, işitilmeli, hissedilmeli ve denenmiş olmalı.”

Rob Carter

 Kitapta tüm tasarım sürecini, bir bütün olarak ele alarak oldukça ayrıntılı, anlaşılır bir anlatım dili ve grafik tasarımla aktaran Nilüfer Yeşilyurt özetle şunları söylüyor:

“… Tipografi, görsel dilin mesaj iletmek amacıyla yapılandırılması ve mekanik olarak kaydedilmesiyle ilgilidir. Bu görsel dil çoğunlukla alfabeyi işaret eden kodlar sisteminden oluşur. Anlamı ifade eden bir kelimeyi oluşturmak üzere yan yana gelen harfler; kare, daire ve üçgene dayalı temel geometrik formlardan oluşur. Bu yalın geometrik formlardan optik dengeye sahip olan harflere geçiş, bir tasarım sürecidir. Harflerin yapıları kendi kurallarını oluşturan karmaşık ve bir o kadar da gerekli temel ilkelere sahiptir…

Kolay okunabilir bir metin, beraberinde sayfanın tipografik sesini oluşturur. Ancak tipografik ses yalnızca metni oluşturmak için yan yana gelen harfler değil, harflerin arasındaki uzaklık, yoğunluk, ağırlık, oranlar, optik denge ve renk gibi temel araçlarla birlikte gerçekleştirilir…”

Kitap şu beş temel bölümden oluşuyor:

  • Geometrik Yapı
  • Organik Yapı-Algı
  • Okunabilirlik
  • Sınıflandırma
  • Uygulama Örnekleri
Etiketler

Bir cevap yazın