Tayland Kadınlarının Yerel Yemek Kültürünü Destekleyen Bir Restoran

Artizan Ayutthaya, Mimar Boonserm Premthada ve firması Bangkok Project Studio'nun Tayland’ın Ayutthaya bölgesindeki toplulukları ve onların asırlık mutfak geleneklerini desteklemek için tasarladığı bir proje.

Restoran, bölgede yaşayan ve çalışan kadınların aktardığı bilgi ve lezzetleri yorumlayarak, yerel halkının kültürel mirasına sahip çıkmak amacıyla hayata geçirilmiş.

Projeyi benzerlerinden ayıran detay ise restoran çalışanlarının, yakındaki manastırı el yapımı yemekler satarak desteklemek üzere kendilerini yemek pişirmeye adayan 50 ile 90 yaşları arasında dul veya bekar kadınlardan oluşması.

Bangkok Project Studio, bölgenin kültürel mirasına ve insanlarına saygı gösteren bir restoran tasarlamış. Proje, yeşil avluları birbirine bağlayan dikdörtgen platformlar üzerinde, eş büyüklüklerde ve üçgen forma sahip iki katlı beş adet binadan oluşuyor. Her bina yemekle ilgili farklı işlevlere ev sahipliği yapıyor ve adını köyde yaşayan, manastır için gönüllü olarak yemekler yapan yaşlı bir hanımdan alıyor.

Yapı tamamen geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. İnşaat becerileri olmasa bile gerekli bilgi birikimini edinen yerel halk, kolektif bir öğrenme sürecinin ardından, topluluk değerlerini korumak adına inşaat çalışmalarında görev almış.

Gün ışığında parıldayan ve geceleri aydınlanan cam blok binalar, sürekli yanan fenerler izlenimi verecek şekilde tasarlanmış.

Etiketler

Bir yanıt yazın