Tatavla’nın Kültürel Mirasını Belgeleme Projesi Başlıyor

70TK - "Tatavla’nın Mimari ve Somut Olmayan Kültürel Mirasının Belgelenmesi Projesi" kapsamında, mimari bellek haritalama ve sözlü tarih çalışmaları yapılıyor.

Şişli’nin semtlerinden Tatavla’nın (Kurtuluş’un eski adı) kültürel mirasını korumak amacıyla, Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD), Paros Dergisi ve Özyeğin Üniversitesi’nin ortaklığıyla bir sözlü tarih ve haritalama çalışması yapılıyor.  

29 – 30 Haziran tarihleri arasında başlayacak olan çalışmalar kapsamında, “sözlü tarih” ve “mimari bellek haritalama” olmak üzere iki ayrı atölye grubu olacak. Sözlü tarih atölyesinde katılımcılar akademisyenlerden, bir sözlü tarih çalışmasının nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğine dair eğitim alacaklar. Haritalama atölyesinde de Tatavla’nın mimari geçmişi üzerine çalışılacak. 

Atölye eğitimlerinin ardından, sözlü tarih grubundaki 12 kişi semt sakinleriyle görüşmeler yapacak. Daha sonra bu yapılan çalışmalar bir araya getirilecek. Mimari bellek haritalandırma grubundaki 12 kişi ise tarihi hatıralar, fotoğraflar ve sözlü tarih çalışmaları üzerinden yapılan mekansal analizleri haritalandıracak.

Programın kontenjanı toplamda 24 katılımcı ile sınırlı. Atölyelere başvuru için son tarih 22 Haziran. Başvuru bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Dolapdere ve Kurtuluş

70TK hakkında

70TK, Türkiye’den Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD), Paros Dergisi ve Özyeğin Üniversitesi’nden temsilcilerin ortaklığında, Şişli Belediyesi’nin desteği ile Tatavla’nın mimari ve somut olmayan kültürel mirasının belgelenmesine yönelik gerçekleştirdikleri bir çalışma.

70TK projesi yeniden şekillenen, form değiştiren Tatavla’nın kültürel mirasını koruma altına almak, geçmişinden kalan izlerini aktarmak amacını taşıyor. Bunu da ilgilenen genç katılımcılar ile sözlü tarih çalışmaları ve mimari bellek haritalandırması aracılığıyla gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Proje adındaki 70, Kurtuluş’tan geçen otobüs hattının kodu. 70TK semtin Tatavla’dan Kurtuluş’a evrilişinin yolculuğunu temsil ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın