Tasarımı halka indirecekler

Kisha Mimarlık'ın ortakları Murat Muradoğlu ve Taner Ergör, içmimariyi görsel bir şölen olmaktan çıkarıp herkes için ulaşılabilir kılmayı amaçlıyor. Mimarlar tasarıma karşı önyargıyı da kırmak istiyor.

İki genç mimar tarafından kurulan Kisha Mimarlık, iç mimarlığı maliyetinden korkulan bir olgu olmaktan çıkarıp her kesime yaymayı hedefliyor. Kisha Mimarlık’ın ortakları Murat Muradoğlu ve Taner Ergör, tasarımı görsel bir şölen olmaktan çıkarıp insanlarınulaşabileceği objeler haline getirmeyi amaçladıklarını söylüyor.

Mimarlara güvensizlik duyulduğunu ve insanların maliyet olarak yanlış yönlendirilmekten korktuğunu belirten Muradoğlu, tasarımı ve iç mimariyi ulaşılamaz konumundan çıkararak her kesime ulaştırmak istediklerini belirtiyor. Bu amaçla da 130 metrekare büyüklüğünde bir evi tesisatlarından elektrik sistemlerine kadar her şeyiyle ortalama 35-40 bin TL maliyetle yaptıklarını belirtiyor.

Ergör ve Muradoğlu, bir projeye öncelikle evin sahiplerini tanıyarak başladıklarını anlatıyor. Hobilerinden ne kadar gömleğe sahip olduğuna kadar her türlü detayla önce ev sahibini tanımaya çalıştıklarını belirten Muradoğlu, ardından ise tasarım sürecine başladıklarıını anlatıyor. Her gün gömlek giyen biri için ayrı, bir ev hanımı için ayrı birtasarıma ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ergör ise son dönemde ‘Secret’ adını verdikleri ve özellikle de evlerin girişinde kullanılan portmantonun pekçok kişi tarafından tercihedildiğini söylüyor. Fonksiyonel ürünlerin çok tercih edildiğini belirten Ergör, Kisha Mimarlık’ın kişiye özel tasarımlarla farklılaştığını belirtiyor. Örneğin bir mutfağı yaparken mutfağı en çok kullanan kişinin boyuna göre tezgah ve dolap alternatifleri geliştirdiklerini söylüyor. Ev sahibi boyu kısaysa tezgahı daha almak tuttuklarını ve mutfak dolaplarını da erişilebilir fonksiyonel tasarımlarla kullanışlı hale getirdiklerini belirtiyor.

‘Yeni trendlere karşı önyargı var ‘
Ergör ve Muradoğlu, yeni trendlere karşı bir önyargı bulunduğunu da kaydederek “Örneğin son dönemde açık dolaplar moda. Ancak bazı müşterilerimiz ‘Benim evim mağaza mı niye açık dolap yaptırayım’ ya da ‘Eşyalarım tozlanır’ gibi sebeplerle yeni trendlere karşı bir tavır sergilediklerini söylüyor. Muradoğlu ise son dönemde yaptıkları evlerde minimal yaklaşımların yanı sıra pembe, kırmızı gibi canlı renkleri siyah gri gibi renklerle kombine ederek evdeki enerjiyi sağladıklarını aktarıyor. Ya da bembeyaz mobilyalara sahip bir evde bir kolonu canlı bir renge boyayarak evi daha yaşanılır kıldıklarını sözlerine ekliyor.

Etiketler

Bir cevap yazın