Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) Açılıyor

Kadıköy'ün kentsel sorunlarının çözülmesi için yenilikçi ve yaratıcı fikirlerin uygulamaya geçeceği buluşma ortamı TAK, 4 Nisan Perşembe günü, saat 17.00'de açılıyor.

Fikirleri olan Kadıköylüler, projesi olan tasarımcılar ve olanakları olan destekçileri Kadıköy Belediyesi ile buluşturarak, “Tasarım Sizden, Uygulaması Bizden!” sloganıyla yola çıkıyor.

Kadıköy Belediyesi’nin, Anadolu Yakasının en eski sinemalarından olan Yeldeğirmeni’ndeki Özen Sineması’nı yenilemesiyle, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) tasarımın yeni merkezi oldu.

Kamu, sivil ve özel işbirliği modeli ile Kadıköy Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı ve Kentsel Strateji şirketi ortaklığında yürütülen TAK, Kadıköy’ün kentsel sorunlarının çözülmesi için yaratıcı buluşma ortamları sağlayarak, tasarımın gücü ile yenilikçi çözümler üretmeyi amaçlıyor. Öncelikle Kadıköy’de yaşayan ve çalışan genç tasarımcılar olmak üzere, Kadıköy’ün sorunları üzerine düşünen, fikri, tasarımı veya projesi olan herkesi bu çalışma ortamına davet ediyor.

Kadıköylülerin fikir ve önerileriyle proje süreçlerine katılıp, yaşadıkları mahallenin tasarım stratejilerine katkıda bulunabilecekleri bu ortamı hazırlayan Kadıköy Belediyesi, stratejik tasarım yaklaşımıyla Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Atölye’de, 2013 yılında 3×3 Programı ile bölge, mahalle ve ada bazında çalışmaların yanı sıra 10 farklı mahalle için rehber çalışması yürütülecek. Öte yandan tasarımcıların Kadıköy’ün sokak dokusunda ihmal edilmiş köşelerinde ve nişleri için tasarımlar üretilerek ve bunların uygulanması gerçekleştirilecek.

Tasarım üretiminin yanı sıra katılımcı programlar çerçevesinde Kadıköy’lülerin mahallelerini daha iyi algılamaları ve tanımaları için Kes-Tak maket programı, yine mahallelilerin katılımı ile gerçekleştirilecek. TAK’ın eski Özen Sineması’nın yerinde açılmasından yola çıkarak her ay tasarım konulu belgesel filmler de etkinlikler kapsamında gösterilecek. TAK’ta üretilen tüm tasarımlar yıl içinde tasarım sergileri ile hem destekçilere hem de Kadıköylülere sergilenerek tasarımcıların izleyicilerle buluşması ve tartışması sağlanacak.

Araştırma ve bellek programları da yürütecek TAK, çeşitli paneller, konferanslar ve söyleşilerin yanı sıra TAKas programı çerçevesinde uluslararası ve ulusal üniversitelerle birlikte Kadıköy üzerine atölye çalışmaları da düzenleyecek.

3X3 Programı: Ada, Mahalle, Bölge
Rehber: Uyumlu Bina, Yaşayan Sokak, Bizim Mahalle
KIYI-KÖŞE: Mimarlık, estetik, sanat, heykel, yaratıcılık, grafik
TAKdim: Sergi, sunum, değerlendirme, festival
TAKas: Ulusal ve uluslararası üniversite, ofis işbirlikleri
FilmTAK: Belgesel ve kültürel film gösterimleri
Kes-TAK: Mahalleni Algıla Maketi
KriTİK-TAK Günleri: Kritik Alma (Usta tasarımcı, genç tasarımcı)
KonTAK: Söz Sırası Sizde, Konferans, Panel, Söyleşi

TAK Nasıl Çalışır?

  • Kadıköylüler, sorun ve fikirlerini TAK etkinliklerinde katılımcı ve tartışmacı ortamlarda gündeme getirirler.
  • Fikirler, tasarımcılar tarafından projelere dönüştürülür.
  • Öğrenciler stratejik tasarım yaklaşımı ile tanışırlar, yaratıcılık ve yenilik ortamından faydalanırlar.
  • Gönüllü girişimciler yetiştirilir, işbirliği ortamları yaratılır.
  • Destekçiler, yaşam kalitesi yüksek bir Kadıköy için katkıda bulunur.

TAKip

Adres: Duatepe Sokak No:61 Yeldeğirmeni Kadıköy
Web: kadikoytasarim.org
Facebook: www.facebook.com/TasarimAtolyesiKadikoy
Twitter: www.twitter.com/TAKadikoy

Etiketler

1 Yorum

  • arif-atilgan says:

    O sinema tescilli eserdir. Tescilli eserde yerleşmek için rölöve restitüsyon restorasyon projelerine göre restore etmek gerekir. Bu kurumlar önce bu işleri yapsınlar. Başkası onların yaptığını yapsa bu kurumların önlemesi gerek halbuki.
    Arif Atılgan

Bir cevap yazın