Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) Açıldı

Kadıköy Belediyesi, 1960 yıllarının ünlü Özen Sineması’nı, tasarımcıların bulup fikir alışverişinde bulunacağı, özgürce tasarımlar üreteceği Tasarım Atölyesi’ne dönüştürdü.

Tasarım Atölyesi Kadıköy adı verilen atölyenin açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy) İstanbul’un tasarımcılarına hizmet verecek, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile de işbirliği yaparak kentsel dönüşüme katkı sunacak.

Rasimpaşa Yeldiğirmeni’nde uzun süre kaderine terk edilen, Kadıköy Belediyesi’nin alıp, restorasyondan geçirmesiyle yeniden hayata dönen Tarihi Özen Sineması, yeni işlevi ile uzun bir aradan sonra Tasarım Atölyesi Kadıköy olarak açıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı açılış töreninde proje ortaklarından Kentsel Strateji firması kurucusu Şehir Plancı Faruk Goksu, Tasarım Atölyesi’nin üstlendiği misyon ile ilgili bir sunum yaptı. Göksu, Tasarım Atöylesi’nin isteyen bütün tasarımcılara açık olacağını, burada üretim yapacak olan tasarımcıların, fikirlerinde özgür olacaklarını söyledi.Göksu, böyle bir projeyi hayata geçirdiği için Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e teşekkür etti.

Selami Öztürk: “Herkes Faydalanacak”

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk; “Atölyemiz, Kadıköy’ümüze hayırlı ve uğurlu olsun. Yıllar önce burası sinemaydı. Artık Tasarım Atölyesi olarak İstanbul ve Türkiye’nin gelişimine, dönüşümüne katkı sağlayacak. Sadece Kadıköylüler değil, tüm İstanbul ve Türkiye’deki tasarımcılar TAK’dan faydalanabilecek” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, TAK projesine hayran kaldığını ifade etti. “Bir zamanlar sinema olarak hizmet veren bu yapıda, artık tasarımcıların eserleri oluşturulacak” diyen Kılıçdaroğlu, özgür tasarımların doğacağı Tasarım Atölyesi’nin hem Kadıköy’e hem de İstanbul’a katkı sunacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, İstanbul da halkın özgürce rahat nefes aldığı, fikirlerini dile getirdiği ve özgürce yaşadığı birkaç yer kaldığını, bunlardan en önemli yerin de Kadıköy olduğunu belirtti.

TAK (Tasarım Atölyesi Kadıköy), ulusal ve uluslararası üniversiteler ile çeşitli proje taraflarını bir araya getirecek. Fikir üretimi gerçekleştirilecek atölyede tasarımcılar, ürünlerini kamuoyu ile paylaşabilecek. Çalışmaların ise, özgür ve bağımsız olacağının altı çizildi. Tarihi ile dikkat çeken Yeldeğirmeni, bu kez tasarım harikaları ile de adından söz ettirecek.

Açılışa, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Çekül Kurucu Başkanı Prof.Dr. Metin Sözen, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ile CHP’li belediye meclis üyeleri, mimarlar, şehir plancılar ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın