Tasarım Akımlarına Referans Veren Tabure ve Sehpa Tasarımları

Pop, Art Deco ve Memphis gibi tasarım akımlarına referans veren tabure ve sehpalar, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Mobilya ve Modüler Sistemler teknik stüdyosu kapsamında, öğrenciler tarafından tasarlandı.

Bilgi Üniversitesi’nde devam eden stüdyonun kapsamını, stüdyo yürütücülerinden Onur Ceritoğlu’na sorduk:

İstanbul Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, Mobilya ve Modüler Sistemler teknik stüdyosunun amacı temel marangozluk teknikleri ile atölye ortamında mobilyalar üretmek; ayrıca, okul dışındaki atölyelerde usta ve tasarımcının birlikte çalışmasını içeren birebir üretimler yapmak. Studyo katılımcıları dönem boyunca üç proje üzerinde çalışıyor.

İlkinde tasarım tarihine girmiş, üretim tekniği ve dönemin estetik anlayışını vurgulayan önemli tasarımcılara ait sandalyelerin, endüstriyel üretim tekniklerine sadık kalarak 1:5 ölçekli maketleri yapılıyor. İkinci projede farklı teknikler ile üretilmiş sehpa ve tabure tasarımları üzerine çalışıyor.Dönemin son projesinde ise bir sivil toplum örgütü için, onların ihtiyaçlarına göre katılımcı süreçler içeren mobilya ölçeğinde bir tasarım üretiliyor.

Bu dönem sehpa ve tabure çalışması için torna ile üretim tekniği seçildi. Masif ahşap parçaların tornada döndürülerek özel bıçaklar ile form verilmesi ile on beş farklı tasarım üzerinde çalışıldı. Çalışmalar Pop, Art Deco ve Memphis gibi tasarım akımlarına referans verdi. Dönemin son projesinde Düzce Umut Evleri için hayvan barınakları ile ilgili çalışmalar yürütülecek.

Stüdyonun instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Yürütücüler: Deniz Tümerdem, Emre Bağdatoğlu, Itır Saran, Onur Ceritoğlu

Katılımcılar: Ayşe Ege Su Kısaoğlu, Aslı Güleç, Başak Toz, Begüm Saka, Büşra Aydın, Çiçek Nil Çiçek, Damla Aydın, Dilanaz Yüksel, Edanur Köşeli, Ekin Gökçe Adıgüzel, Elif Kan, Elif Selin Efeoğlu, Enes Furkan Güçyener, Esra Aksoy, Esra Ceren Gök, Ezgi Kara, Ezgi Terzioğlu, Fatoş Gülfem Böke, Gaye Aldinç, Gökhan Araç, Gül Koçak, Gülşah Aydın, Hatice İpek Özsandıkcı, İlayda Gencel, İlkay Özen, İlknur Gündoğdu, İnci Demirel, İrem Diniz, Kübra Karagül, Melani Kuruğoğlu, Nazlı Can Özçoban, Nehir Songül Kural, Neslişah Topal, Nilay Öztürk, Öykü Özal, Öykü Türkan Didinir, Pınar Karakaş, Saba Beste Karakaş, Sena Burçe Mete, Sevim Zeynep Kaçar, Yasemin Hatipoğlu

Etiketler

Bir yanıt yazın