Tarihi yağmaya karşı kırmızı alarm

UNESCO, müzeleri ve sanat tüccarlarını Libya'da yağmalanan eserleri almamaları konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler’in Eğitim, Bilim ve Kültür’den sorumlu kurumu UNESCO, uluslararası sanat tüccarlarını ve müzeleri, Libya’daki çatışmalar sırasında yağmalanan sanat eserlerine dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Radikal’in haberine göre, UNESCO’nun hazırladığı raporda, sosyal kargaşa zamanlarında sanat eserlerinin ciddi zararlar gördüğü ve Libya’daki mevcut koşullarda, sanat tüccarlarının özellikle dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Dikkatsiz sanat tüccarlarının satın alacakları eserlerle, yağmayı teşvik edeceği uyarısını yapan UNESCO Genel Müdürü Irina Bokova, komşu ülkeleri de uyardı.

Açıklamanın ardından, Libyalıları arayan Bokova, Libya’da yaşanabilecek yağmaları değerlendirmek ve tehlikedeki eserleri korumak konusunda UNESCO’nun da yardımda bulunacağını bildirdi.

Libya, Yunan kültürünün ilk şehirlerinden biri olan Cyrene’nin bulunduğu 5 dünya mirasına sahip bir ülke. Dünya mirası listesinde Roma İmparatorluğu’nun en güzel kentlerinden Leptis-Magna ve ‘Çölün İncisi’ olarak da bilinen ‘Ghadames’ antik kenti de yer alıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın