Tarihi Dokusuna Uygun Yol Yapımı Tamamlandı

Mardin'in en işlek ve tarihi caddesi olan Birinci Cadde'de geçtiğimiz Haziran ayında başlatılan altyapı ile üstyapı çalışmaları tamamlandı.

3 milyon lira harcanarak yenilenen Birinci Cadde, yeni yüzüyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Tarihi doku korunarak yapılan çalışmalar kapsamında yer altına 12,5 kilometre uzunluğunda 100 yıllık ömürleri olan Korige ve polietilen boruların kullanıldığı 5 ayrı hat döşendi.

Hava Radar girişinden Savurkapı eski hastane çıkışına kadar olan bölümden oluşan üç kilometre uzunluğundaki Birinci Cadde, bazalt taşıyla döşendi, 16.000 m² kaldırım taşı, 19.000 metretül oluk ve bordür kullanıldı.Görsel kirliliğe neden olan elektrik ve telefon kabloları da yer altına alındı.

Mardin tarihinde görülmemiş dev hizmetlere imza attıklarını söyleyen Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, “Yapılan eserin büyüklüğü ortada, Birinci Cadde’nin eski hali ile yeni halini karşılaştırdığınızda bu çalışmanın ne kadar zorlu ve önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.Eskiden hizmet diye sadece basit bir beton ya da parke döşenirdi. Altı aydır süren çalışmalar kapsamında 3 milyon lira harcayarak toplam 12,5 kilometre uzunluğunda 5 hat döşedik, üç kilometre uzunluğunda ki cadde de bazalt taşı döşeyerek kaldırımların tamamını tarihi dokuya uygun olarak yeniledik.Halkımıza hayırlı olsun.”dedi.

Yaptıkları her hizmetle şehre değer kattıklarını ifade eden Başkan Ayanoğlu; “Bu çalışmalar şehrimize daha fazla turist çekecektir.Turist demek esnafımızın daha çok kazanması, istihdamın artması kısacası Mardin’in daha da zenginleşmesi demektir.Altyapıda yaşanacak tepkileri göze alarak bu işe cesaret ve kararlılıkla girdik.Popülist davranıp yüzeysel çalışmalar yerine zorlu çalışmalara giriştik.Siyasetçiler altyapıya pek girmek istemez ama bunu önemsemedik sonuçta kazanan Mardin oldu.Tüm Mardinlilileri Birinci Cadde’yi gezip görmeye davet ediyorum.”dedi.

Mardin Belediyesi ve Mardin Valiliği’nin ortaklaşa yürüttüğü “Sit Alanı Altyapı Su ve Kanalizasyon Yenileme Çalışmaları Projesi” kapsamında Birinci Cadde’deki altyapı ve üstyapı çalışması tamamlandı.

Toplam 3 milyon lira harcanan çalışmalar kapsamında; Birinci Cadde’de her biri 2 bin 700 metre uzunluğunda yağmur, kanalizasyon, su şebekesi olmak üzere toplam 12,5 kilometre uzunluğunda 5 hat döşendi. Üç kilometre uzunluğunda bazalt taşı 16.000 m² kaldırım taşı ile 19.000 metretül oluk ve bordür kullanıldı. Görsel kirliliğe neden olan elektrik ve telefon kabloları da yer altına alındı.

Etiketler

2 yorum

Bir yanıt yazın