Tarihi Arnavut Han’a Plan Tadilatı

Birgün'den Uğur Şahin'in haberine göre Eminönü'ndeki tarihi Arnavut Han'ın "anıt eser" niteliği Fatih Belediye Meclisi'nce "sivil mimarlık örneği" olarak değiştirildi.

İstanbul Fatih Belediyesi’nde geçen günlerde üç madde AKP’li üyelerin oyu ile geçti. Geçen maddelerden en dikkat çekici olan ise Arnavut Han’a ilişkin yapılan değişiklik oldu. Fatih ilçesi, Eminönü Molla Fenari Mahallesi’nde bulunan Arnavut Han’ın, kısmen korunması gerekli, tescilli arkeolojik, tarihi sanat değeri olan anıt eser yapılar taraması kaldırılarak, korunması gerekli, tescilli ahşap ve kâgir sivil mimarlık örneği yapılar lejantına alınması talep edildi.

CHP’li Meclis üyelerinin ret oyuna karşın kabul edilen maddelerden diğeri Cidali Mahallesi’ndeki 1007 ada 26 parsele ilişkin oldu. Değişikle birlikte, alana ilave konut yapılmasının önü açıldı. Fatih Meclisi’nden geçen maddelerden bir diğeri Arpaemini Mescidi’nin de yer aldığı ise Topkapı Mahallesi’ne ilişkin 1/1000 ölçekli plan değişikliği oldu. Değişikliğe göre, kısmen korunması gerekli, tescilli arkeolojik, tarihi sanat değeri olan anıt eser yapılar lejantında, ‘dini tesis alanıdır’ kaldırılarak, ‘korunması gerekli, taşınmaz kültür varlığı eser lejantı’ işlenmesi talep edildi. Arpaemini Mescidi’nin mülkiyeti ise Emincev Mustafa Efendi Vakfı’na ait.

Belediye Meclisi’nden geçen maddelere ilişkin BirGün’e konuşan CHP’li Meclis üyesi ve Kültür Varlıkları Koruma Komisyon Üyesi Fazıl Uğur Soylu, İstanbul’da geçen yıl 23-24 Nisan tarihinde yapılan 10’ncu Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi kapsamında birçok projeye imza atıldığını hatırlattı. Soylu, “Bu fuara katılan ve Fatih ilçesine emlak yatırımcılarını davet eden Fatih Belediye Başkanı bilhassa Süleymaniye, Fener Balat ve Hanlar Bölgesi ile ilgili projelerini anlatarak yatırımcıları davet etti. Bu bağlamda Fatih Belediyesi’nin imar tadilatlarının arkasında daima gizli bir gündemi bulunmaktadır. Burada dikkat çekilen, Fatih ilçesinde hazırlanan projelerin bilhassa Arap müşterilere satılması talimatıdır” diye konuştu.

“Arnavut Han’ın yapılan bu plan tadilatı ile otel yapılmasının önü açılıyor” diyen CHP’li Soylu sözlerini şöyle sonlandırdı: “Cidali Mahallesi’ndeki alana muhtemelen ilave konut, lojman ya da Kuran kursu binası yapılacak. Topkapı Mahallesi’ndeki alana ise külliye yapılma ihtimali yüksek” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın