“Tarih Ödülleri” için geriye sayım başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla 9. kez düzenlediği "Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri"ne başvurularda son gün 26 Ağustos Cuma.

İzmir’de, geçmiş uygarlıklara ait mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Tarihe Saygı / Yerel Koruma Ödülleri” için başvurular, 26 Ağustos Cuma günü mesai bitiminde sona eriyor.

Başvuruların yoğun bir şekilde devam ettiği “Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Yarışması”na katılmak isteyenler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin www.izmir.bel.tr/tarihesaygi adresine girerek form edinebiliyor ve doldurdukları formları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü (5.Kat No:522) adresine şahsen müracaatla teslim edilebiliyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenler web sitesinden ya da 293 39 84 / 293 16 13 no’lu telefonlardan da yararlanabiliyor.

Çocuklara yeni kategori
Bu sene 9. kez düzenlenen yarışmaya; “Tek Yapı ve Tarihi Doku Ölçeğinde Başarılı Koruma Uygulamaları” kategorisi altında yer alan ‘Basit Onarım’, ‘Esaslı Onarım’ ve ‘Emek’ dalları ile “Tarihi Yapıda Yaşam”, “Arkeolojik Sit Alanlarında Kültür Varlıklarının Korunması ve Sergilenmesine Yönelik Mekanların Oluşturulması”, “Kentsel Sit Alanlarında ve Koruma Alanlarında Yeni Uygulama”, “Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı” kategorilerinde başvuru kabul edilecek. Ayrıca çocuk ve gençlerin tarihi mirasa ve çevreye duyarlılıklarını geliştirmek amacıyla bu yıl “Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Öğrenci Projeleri Teşvik” kategorisi oluşturuldu.

Sonuçlar 28 Eylül’de
Jüri toplantısı 19 – 23 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yarışmanın sonuçları 28 Eylül 2011’de açıklanacak ve kazananlara ödülleri törenle verilecek. Yarışmanın Asil Seçici Kurulu Mimar Prof. Dr. Başak İpekoğlu, Arkeolog Prof. Dr.Armağan Erkanal, Mimar Yard.Doç.Dr. A.Güliz Bilgin Altınöz, Şehir Plancısı Yard.Doç.Dr. Muhammed Aydoğan, Sanat Tarihçisi Yard.Doç.Dr. Emine Tok, Mimar Etem Ülkütaş ve Şehir Plancısı Hale Yıldır’dan oluşuyor.

Yarışmada Seçici Kurul üyeliklerini ise Mimar Yard.Doç.Dr. Mine Hamamcıoğlu Turan, Arkeolog Yard.Doç.Dr. Aytekin Erdoğan ve Şehir Plancısı Öğr.Gör. Figen Akpınar ile Sanat Tarihçisi Öğr.Gör. Barış Eroğlu üstlendi.

Etiketler

Bir cevap yazın