Taksim’de Ekümenopolis Piknikli Sokak Galası

Taksim Dayanışması ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi desteği ile düzenlenen piknikli Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir belgeselinin sokak galası 29 Nisan'da Taksim Gezi Parkı'nda gerçekleşecek.

Herkesin gücüne, yüreğine göre imece usulu katkıda bulunacağı piknik etkinliği saat 18.00’de başlayacak müzik, forum ve film gösterimiyle 21.30’a dek sürecek.

Platform; “Bugün İstanbul “antidemokratik kentleşme” hastalığının bütün belirtilerini gösteriyor. “Kentsel dönüşüm” yüzlerce yıllık mahalleleri yerle bir ediyor, insanları evsiz bırakıyor. Kuzey ormanları gözle görünür bir şekilde tahrip olurken, 3. köprü ve “Kuzey İstanbul” projeleri İstanbul’un son kalan orman ve su havzalarını tehdit ediyor. Rant odaklı projeler kentlileri birbirinden koparıyor. Trafik her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Peki ya İstanbullular olarak biz bu değişimin neresinde yer alıyoruz?” diye soran “Kentlerimizi tehdit eden dönüşüm projelerinin belki de en önemlisi, simgesel boyutlarını da göz önünde bulundurduğumuzda Taksim’de gerçekleştirilmek isteniyor. Taksim, kimseye sorulmadan dayatılan kararlarla, bambaşka bir hale dönüştürülmeye çalışılıyor. Oysa Taksim hepimizin!” diyerek, “Gelin hep beraber sohbetli, piknikli, filmli bir gün geçirelim, çünkü kentler hepimizin!!” söylemiyle herkesi piknikli galaya davet ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın