Taksim bir yıla yayalaşıyor

İBB Başkanı Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi'ni 1-1,5 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Taksim Yayalaştırma Projesi’ni 1-1,5 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “Türkiye Hazır Hedef 2023” proje tanıtım toplantısının ardından İstanbul projeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, ambulansların zorunlu halleri dışında Taksim Meydanı’na araç sokulmayacağını bildirdi.

Kadir Topbaş, şu bilgileri verdi:

“Taksim Yayalaştırma Projesini 1-1,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Seçimlerden sonra çalışmaya hızlı bir şekilde başlayacağız. 6,5 ay gibi bir zamanda 22 bin metrekarelik Çağlayan Meydanı hizmete açıldı. Taksim’de de birkaç katlı kavşaklar kısa zaman içerisinde devreye girecek. Bu İstanbul için çok önemli. Taksim için çok önemli. Meydan konseptinin ortaya çıkması adına önemli.”

Yassıada ve Sivriada’ya 2 kongre merkezi
Yassıada ve Sivriada’da 2 kongre merkezi yapmayı düşündüklerini ifade eden Topbaş, “Adeta Davos gibi düşünülen 2 yeni merkez. Bu projeler de çok önemli. Bu projeler dünyanın da dikkatini çekecek” diye konuştu.

Topbaş, 1940’lı yıllarda yıkılan Taksim Kışlası’nın yeniden yerine konulacağını, buranın kültür merkezi ve sanat galerisi olarak hizmet vereceğini, Gezi Parkı’ndaki futbol sahasının da ağaçlandırılarak yeşil alana dönüştürüleceğini belirtti.

Yeşil alanın altına kat otoparkı yapmayı planladıklarını kaydeden Topbaş, bu çalışmanın Taksim’deki otopark ihtiyacının karşılanabilmesi adına önemli olduğunu aktardı.

Topbaş, Taksim Anıtı’na yayalaştırma projesi kapsamında en ufak bir zarar gelmeyeceğini, Taksim’in hemen ortasından çıkan metro istasyonunun yeni projede biraz sıkıntıya sebep olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Metro istasyonunu başka bir yere taşımayı denesek dahi bazı problemler çıkabiliyor. Tam ortadan değil de yayaların çıktıktan sonra gitmek istedikleri noktalara doğru yolculuk talebine göre yönlendirmeyi hedefliyoruz. Atatürk Kültür Merkezi önünden Mete Caddesi’nden geçen trafiği de yer altına almış oluyoruz.”

İki yakaya hastaneler yapılacak
Anadolu ve Avrupa yakasına hastaneler yapılacağını kaydeden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Zaten ilçelerde devlet hastaneleri yapılıyor. Hastanelerin nereye yapılacağı konusunda net karar vermiş değiliz. Çünkü Avrupa yakasındaki hastane 1 milyon 200 bin metrekare üzerinde yapılması planlanıyor. 1200 yataklı ve ihtisas hastanesi olacak. Anadolu yakasında da aynı ölçeklerde bir yer aranıyor. Bu hastaneler yurt dışından bile hastaların gelip tedavi olabilecekleri yerler olacak.”

Etiketler

Bir cevap yazın