Tabanlıoğlu, Beyazıt Kütüphanesi ile Ödül Aldı

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın Beyazıt Kütüphanesi restorasyonu, ABD Mimarlar Odası'ndan ödül adlı.

Uluslararası ölçekte önemli işlere imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık, şirketin ortaklarından Melkan Gürsel’in verdiği bilgiye göre, Beyazıt Kütüphanesi’nin renovasyonu ile ABD Mimarlar Odası’ndan ödül aldı.

“Biz kültürel ve sosyal anlamda katkı sağlayacak projelere, kendi gücümüz ve kabiliyetimiz çerçevesinde destek olmaya çalışıyoruz. İstanbul Modern’in, AKM’nin ve üçüncü olarak da Beyazıt Kütüphanesi’nin renovasyon işini yaptık. Beyazıt Kütüphanesi, kültür yolculuğumuzun son ve önemli duraklarından biri oldu. Dördüncüsü ise Baksı Müzesi’ndeki Kadın Evi olacak” diyen Melkan Gürsel’in verdiği bilgiye göre, projenin müteahhitliğini Rena İnşaat yaptı; mekanik elektrik mühendisliklerini Aydın Doğan Vakfı üstlendi; Tabanlıoğlu da mimari projeyi hazırladı.

Melkan Gürsel, “Bugün haberi geldi; Beyazıt Kütüphanesi, Amerika Mimarlar Odası’ndan ‘Restorasyon ve Yenileme’ dalında büyük ödülü aldı. Platin Ödülü verildi. Bu renovasyon ayrıca birçok prestijli uluslararası yayında yer aldı. Dahası, Beyazıt’tan çıkan hikâye Londra’ya taşındı. Beyazıt Kütüphanesi’nde tasarladığımız kitap okuma kutularını bir şekilde Victoria & Albert Müzesi’ne taşıma fikri doğdu ve bunu da Londra Tasarım Festivali yetkililerine ilettik. Fikir çok beğenildi. ‘Beloved / Azizem’ enstalasyonunun doğuşu böyle oldu. Sabahattin Ali’nin meşhur romanı ‘Kürk Mantolu Madonna’yı anlatan 7 projeksiyon yerleştirdik. Bu videolarda, Raif Efendi’nin Berlin’deki, Ankara’daki hayatından kesitler var. Murat Tabanlıoğlu önemli bir fotoğrafçıyla Berlin’e gitti ve Raif Efendi’nin gezdiği yerleri gezdi; oraların bugünkü halini yansıttı. Victoria & Albert Müzesi’nin anaholünde bir köprünün üzerindeyiz. Bu köprü bir geçiş; Rönesans’ı ve Orta Cağ’ı birleştiriyor.” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın