Studio RAP’tan 3D Baskı Cepheye Sahip Bir Butik Tasarımı

Studio RAP, Amsterdam’da bir butik için, 3D basılmış seramik karolar ve kırmızı tuğlalardan cephe tasarladı.

3D Baskı Karolar, Örgü Kıyafetlere Atıfta Bulunuyor

Studio RAP, Amsterdam’ın lüks alışveriş caddesi PC Hooftstraat’ta göz alıcı bir butiğin ön cephesini tasarladı. Şu anda yapım aşamasında olan cephe, 3D baskı seramik karolar ve formu örgü giysi zanaatına gönderme yapan kırmızı tuğlalardan oluşuyor. Tasarım, caddenin karakteristik üçlü yapısını devam ettirerek alanın genel karakterini koruyor ve orijinal cephenin silüetini kopyalıyor.

Hollandalı mimarlık ofisi, “Tasarım, tarihi klasikleri yeni ve heyecan verici şekillerde yeniden yorumlayarak, dijital işçiliğin çağdaş bir ifadesi ile dünyanın dört bir yanındaki insanlara ilham vermeyi amaçlıyor,” diyor. Cephe aynı zamanda dünyanın her yerinden geniş bir seramik koleksiyonunun bulunduğu yakındaki Rijksmuseum koleksiyonuna da atıfta bulunuyor.

Studio RAP, Hollanda’nın Geleneksel Mimarisini Yansıtıyor

Studio RAP, seramik 3D baskı, algoritmik tasarım ve artizan camın gelişmiş yöntemlerini birleştirerek, çevredeki binalar arasında öne çıkan bir cephe tasarlıyor. Tasarım, tarihi Amsterdam şehrinde yaygın bir malzeme olarak bulunan sırlı seramiklerin dekoratif niteliklerini yeniden yorumluyor.

Sokak seviyesinde, cephenden dört buçuk metre yüksekliğine uzanan kaidesi, üç sütun ve bir arşitravdan oluşurken, alışveriş penceresi geriye doğru çekilerek derin bir açıklık oluşturuyor. Bu kısım, sarı tonu ve inci beyazı ile kaplanmış, Yaklaşık 40 x 20 cm boyutlarında büyük 3D baskılı seramik karolardan oluşan cephedeki işlemeli çiniler zemin seviyesinde düz başlarken daha yüksekte daha etkileyici hale geliyor.

Üst katlarda cephe, kırmızının üç farklı tonunda sırlanmış 3D baskılı tuğlalarla kaplanıyor. Tuğlalar, orijinal duvar ile birlikte oluşturulmuş ve soyut süslemelere sahip. Bu tuğlalar, orijinal dokulara atıfta bulunarak lazerle kesilmiş paslanmaz çelik kasetlere yapıştırılıyor.

Tuğlaların süslemesi en çok cephenin bu bölümünün alt kısmında kendini gösteriyor. Oldukça farklı ve algoritmik olarak tasarlanmış detaylar, Studio RAP’ın kendi bünyesinde üretilen büyük ölçekli 3D baskı teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilecek. Cephenin 2022 yazında uygulanması bekleniyor.

 

Etiketler

Bir cevap yazın