Stefano Boeri Architetti Dubai’de Dikey Orman Konseptinde Bir Çift Gökdelen Tasarlıyor

İtalyan mimarlık ofisi Stefano Boeri Architetti, Dubai’de binlerce ağaçla kaplanacak dikey orman konseptinde bir çift gökdelen tasarladı.

Stefano Boeri Architetti tarafından Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen COP27 iklim değişikliği konferansında açıklanan proje, 190 ve 150 metre yüksekliğindeki iki sivri kuleden oluşuyor.

Ofis proje kapsamında 2.640 ağaç ve 27.600 çalıyı “seralar ve hidroponik bahçeler sistemi” ile birlikte cephelere entegre edeceklerini belirtti.

Hidroponik bahçeler, toprak yerine su bazlı, mineral besin çözeltileri kullanarak dikey bir oluşumda bitki yetiştirmek üzere oluşturuluyor.

Impact One tarafından geliştirilen proje, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde tasarlanan ilk dikey orman prototipi olma özelliğini taşıyor ve şehir ormancılığının ince toz parçacıklarının emilmesi, mikro iklim düzenlemesi ve azaltılması gibi faydalarını bütünleştirmeyi amaçlıyor

Stefano Boeri Architetti, Dikey Orman’ı tasarlayıp 2014’te Milano’da ilk prototipini inşa ettiğinden beri, bitkilere ev sahipliği yapan binalar konusunda ün kazanmış.

O zamandan beri Eindhoven, Huanggang ve Mısır’ın Yeni İdari Başkenti için hepsi kendi iklimlerine uygun yerel bitki türlerini içeren dikey ormanlar tasarlamış.

Dikey ormanlar, yüksek yoğunluklu konut gelişimini şehir merkezlerinde ağaç dikimi ile birleştirmenin bir yolu olarak tasarlanan konseptle, dikilmiş cephelere sahip gökdelenlerden oluşuyor.

Stefano Boeri Architetti’ye göre, projenin görsellerde görünmeyen önemli bir parçası “su döngüsünün yönetimi” ve yenilenebilir enerji kaynaklarının dahil edilmesi.

Projede, kulelere temiz enerji katacak fotovoltaik yüzeylerin yanı sıra bir tuzdan arındırma ve gri su geri kazanım sistemi de yer alıyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın