SSM, ünlü İslam Sanatı Tarihçisi Oleg Grabar’ı andı

SSM, en büyük İslam sanatı tarihçilerinden Prof.Dr. Oleg Grabar’ı anmak üzere 8 Ocak'ta, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve SSM Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in evsahipliğinde bir anma toplantısı ve konferans dizisi düzenledi.

“Oleg Grabar’ın Türk İslam Sanatı ve Mimari Tarihi Araştırmalarına Katkıları” başlığını taşıyan konferas dizisinde, kuruluş aşamasından itibaren Sakıp Sabancı Müzesi’nin Danışma Kurulu’nda yer alan, İslam sanat ve mimarlık tarihinin alanlarında dünyaca ünlü bu değerli bilim adamının vefatının 1. yıldönümünde, günümüzün seçkin akademisyenleri ve müzecileri olan eski öğrencileri, Prof. Grabar’ı verdikleri bildirilerle andılar.

Harvard Üniversitesi’ndeki Ağa Han Kürsüsü’nü Grabar’ın ardından devralan, ünlü profesörün öğrencisi ve halefi olan Gülru Necipoğlu’nun “Oleg Grabar Anısına (1929-2011)” başıklı konuşmasıyla açılan konferans, Esin Atıl’ın “Oleg Grabar’a ithafım: Levni ve Surname”, Ülkü Ü. Bates’in “Hocam Oleg Grabar’dan Öğrendiklerim” ve Ayda Arel’in “Hocam Oleg Grabar” başlıklı konuşmalarıyla sürdü.

Konferansın ikinci bölümündeyse Grabar’ın “torunlarım” diye andığı ikinci kuşak öğrencilerinin sunumlarına yer verildi. Bu bölümün açılışını Tülay Artan, “Osmanlı Mimarisinde Anlam Üzerine Düşünceler” başlıklı konuşmasıyla yaparken, Scott Redford “Oleg Grabar ve Selçuklu Devri Sanat Tarihi”, Oya Pancaroğlu “Oleg Grabar’ın Objeler Üzerine Düşünceleri: Estetik Zevkler ve Tarihsel Çerçeve”, Çiğdem Kafesçioğlu “Oleg Grabar’ın Çalışmalarında Şehirler ve Şehirlerin Tarihi” ve Barry Wood “Süsleme Üzerine Bir Grabar-Sonrası Yorum” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Grabar’ın hem insani, hem de akademik yönleri üzerine uzun uzun konuşulan anma toplantısı, ünlü bilim adamına yapılan ve tüm katılımcıları derinden etkileyen duygu yüklü bir saygı duruşu niteliğindeydi.

Etiketler

Bir cevap yazın