Sözlü Tarih Yöntemiyle Türkiye’de Mobilya ve İçmimarlık Tarihi Okumak: Sadun Ersin

Deniz Hasırcı, Zeynep Tuna Ultav, Melis Örnekoğlu Selçuk’un hazırladığı "Sözlü Tarih Yöntemiyle Türkiye’de Mobilya ve İçmimarlık Tarihi Okumak: Sadun Ersin" kitabı ile dünyadaki modern tasarım anlayışının ülkemize yansıtılmasında önemli katkıları bulunan Sadun Ersin’in yaşamı ve eserleri sözlü tarih yöntemiyle belgeleniyor. Kitap, İzmir Ekonomi Üniversitesi Yayınları'ndan çıktı.

Tanıtım Metni:

Türkiye’de tasarım tarihi, özelikle de mobilya ve içmimarlık tarihinin izlerinin bilinmesi amacıyla dönem tasarımcılarının ve yapıtlarının günümüze taşınması büyük önem taşıyor. Ülkemizde mobilya ve içmimarlık tarihine yönelik çalışmalar yok denecek kadar az bulunurken, İzmir Ekonomi Üniversitesi, DATUMM: Dokümantasyon ve Arşivleme – Türkiye’de Modern Mobilya (datumm.org) proje ekibi bu eksikliğin giderilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Modern içmimarlık disiplininin yapı taşlarını oluşturan kilit isimlerin birisi olan Sadun Ersin ve tasarımları günümüze ulaşıyor. İçmimarlık mesleğinin kimliğinin oluşumundaki katkıları ve çalışmalarıyla dikkat çeken Ersin, ‘tasarla, eleştiri al, yeniden tasarla’ anlayışla oluşturduğu eğitim modelinde öğrencilerinde eleştirel düşüncenin becerilerinin gelişmesi için çalıştı.

Deniz Hasırcı, Zeynep Tuna Ultav, Melis Örnekoğlu Selçuk’un titiz çalışması sonucu dünyadaki modern tasarım anlayışının ülkemize yansıtılmasında önemli katkıları bulunan Sadun Ersin’in yaşamı ve eserleri sözlü tarih yöntemiyle belgeleniyor.

Sözlü Tarih Yöntemiyle Türkiye’de Mobilya ve İçmimarlık Tarihi Okumak: Sadun Ersin, içmimar, sanatçı ve akademisyen Ersin’in günümüze taşınan tasarım izlerini, katkılarını tanıklarıyla birinci elden ulaşma imkânı sunuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın