Sözleşmeye Uymayan Adaya Oy Yok!

Hazırladığı İstanbul Sözleşmesi ile binlerce imzaya ulaşan "İstanbul Hepimizin" girişimi yeni bir çağrıda bulunarak adayları sözleşmeye uymayı taahhütte bulunmaya çağırıyor ve "Taahhütte bulunmayan adaya oy yok" diyor.

Önemli isimlerden mektuplu destek

Mimarların, şehir plancılarının, akademisyenlerin aralarında bulunduğu geniş kesimden kent aktivistlerinden oluşan “İstanbul Hepimizin” girişimi tarafından hazırlanan İstanbul Sözleşmesi’ne binlerce kişi imzalarıyla destek oldu. Sözleşmede yerinden yönetim, şeffaflık, kent meselelerinde kentilere söz hakkı ilkeleri yer alırken, Hasan Cemal, Zeynep Tanbay, Baskın Oran, Serra Yılmaz, Ferhat Kentel, Ali Nesin gibi farklı kesimlerden önemli isimler yazdıkları metinlerle sözleşmeye destek oldu.

İstanbul’da başladı Anadolu’ya sıçradı

 

Diğer yandan Batman, Antalya gibi illerde İstanbul Sözleşmesi’nden esinlenilerek şehir sözleşmeleri hazırlandı. Rize’de bir aday sözleşmeyi seçim programına koydu. İstanbul Sözleşmesi’ni hazırlayan “İstanbul Hepimizin” girişimi yeni bir basın bülteni hazırladı. Hazırlanan bültende yaklaşan seçimler öncesi adaylara İstanbul Sözleşmesi’ne uymayı taahhüt etme çağrısında bulunulurken, taahütte bulunmayan adaya oy yok çağrısında bulunuluyor. Seçimlerden sonra da çalışmalarını devam ettireceğini açıklayan “İstanbul Hepimizin” girişimi seçilmiş yerel yöneticilerin sözleşmeye uygun davranıp davranmadığını takip edecek, sonuçları da İstanbullularla paylaşacak

 

İlk kez Arkitera.com’da yayınlanan İstanbul Girişimi’nin hazırladığı basın bülteni şöyle:

İstanbul’a sahip çıkan ve hangi partiden olursa olsun, İstanbul’u yönetmeye aday olanlardan kente sahip çıkmasını talep eden “İstanbul Hepimizin” girişimi “İstanbul Sözleşmesi”ni imzaya açtı.

Girişim, İstanbul’da yaşayan, İstanbul’u seven, kendini İstanbullu sayan herkesin, kentin gelişimi, yönetimi ve geleceğiyle ilgili kararlarda söz ve sorumluluk sahibi olduğunu, kent yönetimine katılması gerektiğini ilan ediyor.

Değişik kesimlerden duyarlı İstanbulluları bir araya getiren girişim, altı aylık bir çalışma sonucu kaleme aldığı şehir sözleşmesiyle, kent tarihinde bir “ilk”e imza atıyor ve yeni bir yönetim anlayışı için dönüşüm noktası oluşturmayı amaçlıyor. Bu nedenle de, “İstanbul Hepimizin” girişimi adını, Taksim Projesi’ni durdurmak için atılan “Taksim Hepimizin” çığlığından esinlenerek aldı.

“İstanbul Sözleşmesi” ortaya koyduğu yeni yaklaşımla, mahalleyi, ilçeyi, kenti istediği gibi yönetme ve kullanma hakkını elinde tuttuğunu düşünen yerel ve merkezi yöneticilere “artık son” diyor. Girişim, yerel seçimlerde her partiden adayın bu anlayışı benimsemesi için çaba gösterecek ve seçilecek yöneticilerin bu zihniyete uygun olarak çalışmasını takip edecek.

Bugüne kadar binlerce İstanbullu, www.istanbulhepimizin.org veya www.change.org/istanbulhepimizin adresinden sözleşmeye imza attı ve bu sayı sürekli artıyor. Sözleşme daha şimdiden ülke çapında yayılmaya başladı, Batman, Antalya gibi kentlerde benzer imza kampanyalarına ilham kaynağı oldu. Rize’de ise bir aday sözleşmeyi seçim programına aldı.

Tüm İstanbullular’ı sözleşmeyi imzalamaya davet eden “İstanbul Hepimizin” girişimi, adaylardan da sözleşmeyi imzalayarak İstanbullulara taahhütte bulunmalarını talep ediyor ve “taahhütte bulunmayan adaya oy yok” çağrısında bulunuyor.

Katılmak isteyen herkese kapısı açık olan, imzacılarla büyümeyi amaçlayan “İstanbul Hepimizin” girişimi, seçimlerden sonra da çalışmalarını sürdürecek, seçilmiş yerel yöneticilerin sözleşmeye uygun davranıp davranmadığını takip edecek, sonuçları da İstanbullularla paylaşacak.

Sözleşmenin tamamına ilgili dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın