Sniep Adası Yarışmayla Tasarlanıyor

1 Ocak 2016 tarihinde ilan edilen ve 7 Temmuz’da sonuçlanan yarışmada 1.’lik ödülünü KCAP Architects & Planners aldı.

Amsterdam’da yer alan Diemen bölgesi için açılan ve Punt de Sniep’in tasarımını konu alan kentsel tasarım proje yarışmasını KCAP Architects & Planners, ABC Planontwikkeling ve Westplan Investors’tan oluşan ekip kazandı.

Son elemeye kalan beş proje arasından seçilen projenin kapsamında 165 konut, bir marina ve 16.000 metrekarebüyüklüğünde gastronomi ve ticaret kullanımları yer alıyor.

Punt de Sniep, yapıların doğrudan ilişkili olduğu iki kanal tarafından çevrelenen Diemen bölgesinin merkezinde yer alıyor.

 

Topluluk hissi yaratabilmek amacıyla binalar arasında kalan boşluklar üç tip kamusal alana çevrildi: Yarı kamusal bir avluyu içeren Sniephof, rekreasyon amaçlı marina ve tekneler için liman olan Sniephaven ve Diemen tarihi kent merkezine bir yaya köprüsü ile bağlanacak olan ve yarımadanın ucunda bulunan ana meydan Puntsniep.

Projede yer alacak olan konutlar genç, yalnız yaşayan ebeveyn ve yaşlı kullanıcı gruplarını hedef alıyor. Konut alanlarına ait otoparklar orta avluların zemin altlarında çözülecek.

Etiketler

Bir cevap yazın